Kaitsepolitseiameti maja. Foto: Scanpix

Endine kaitsepolitseiameti (kapo) peadirektor, nüüd IRLi kuuluv riigikogu liige Raivo Aeg ütles EKRE esimehe Mart Helme väiteid kommenteerides, et Eesti Vabariigis ei mõjuta eriteenistused poliitilisi protsesse, vaid sekkuvad ainult siis, kui mingid tegevused on suunatud põhiseadusliku korra muutmisele. Ka kapo enda esindaja teatas, et poliitikasse sekkumine ei kuulu nende tööülesannete hulka.

"Eesti Vabariigis eriteenistused ei mõjuta ega ürita mõjutada poliitilisi protsesse," rõhutas Aeg. "Kui mingid tegevused kas üksikisikute, isikute gruppide, või poliitiliste ühenduste poolt on suunatud Eesti Vabariigi põhiseadusliku korra muutmisele, siis sellisel juhul on loomulik, et kaitsepolitsei sekkub."

Raivo Aeg on seisukohal, et Mart Helme andis avalikkusele vastutustundetult valeinfot ning tema arvates on sellega taluvuse piir ületatud.

Süvariigi käsi mängus

Mart Helme ütles pikas intervjuus ERRile muu hulgas, et eriteenistused mõjutavad poliitikat ning ka presidendivalimistel oli nende käsi mängus.

"Teine väljend, mida me kasutame, on süvariik. Süvariik on eriteenistused, kes loomulikult mõjutavad ja juhivad oma hoobadega poliitikat. Oleks äärmiselt naiivne arvata, et kõikides Eesti erakondades ei ole inimesi, kes erakondade siseelust käivad teatud organitele aru andmas, et asjad kontrolli all oleksid, mis iseenesest on normaalne, sest eriteenistused peavad teadma, mis riigis toimub, muidu poleks neid vaja. Aga kuri on karjas siis, kui süvariik ise hakkab poliitikat tegema. Ja seda me Eestis näeme," ütles Helme ja lisas:

"Mul ei ole mingit kahtlust, et presidendi valimistel oli süvariigi käsi mängus ja, et pooled kandidaadid olid need, kellele süvariik oli andnud oma dobro, vene keeles öeldes, ehk heakskiidu. Ja et lõppkokkuvõttes oli süvariik see, kes otsustas ummikusse jooksnud presidendi valimiste lahenduse praeguse presidendi näol."

Kapo: meie ei sekku

Kaitsepolitsei vanemspetsialist Kristina Romet teatas ERR-ile, et poliitikasse sekkumine ei kuulu ameti tööülesannete hulka.

"Kaitsepolitseiamet ei pea õigeks laskuda poliitilisse debatti. Meie ülesanne on riigi sisejulgeoleku tagamine ning süütegude uurimine Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud ulatuses. Tegutseme alati Eestis kehtivate seaduste raamides ning oma pädevuse piirides. Poliitikasse sekkumine ei kuulu meie tööülesannete hulka," märkis Roomet.

Toimetas Veiko Vihuri