Väga tõsiste süüdistuste kohaselt homoseksuaalist predaatoriks osutunud kardinal Theodore Edgar McCarrick saabumas 2013. aastal sinodi kohtumisele Vatikanis. Foto: Max Rossi/File Photo/Reuters, Scanpix

Peapiiskop Carlo Maria Viganò (77) kinnitab detailses 11-leheküljelises kirjalikus tunnistuses, et paavst Franciscus oli teadlik paavst Benedictus XVI poolt endise Washingtoni kardinali Theodore McCarricki suhtes viimase homoseksuaalse eluviisi pärast kehtestatud kanoonilistest sanktsioonidest, ent otsustas need tühistada, vahendab portaal LifeSiteNews sarnaselt paljude teiste väljaannetega.

Aastatel 2011–2016 Ameerika Ühendriikides paavstliku nuntsiusena teeninud peapiiskop Viganò kirjutab 22. augustil allkirjastatud tunnistuses, et 2000-ndate aastate lõpus kehtestas paavst Benedictus kardinal McCarricki suhtes sarnased sanktsioonid, mille nüüd on kehtestanud paavst Franciscus, ning et Viganò isiklikult rääkis Franciscusele vahetult pärast viimase paavstiks valimist McCarricki kuritarvituste raskusest.

Kuid peapiiskopi sõnul paavst mitte ainult jätkas McCarricki ebamoraalse eluviisi varjamist ja eiras viimase suhtes paavst Benedictus XVI poolt kehtestatud sanktsioone, vaid tegi endisest Washingtoni kardinalist "oma lähedase nõuandja", kelle abil said Ameerika Ühendriikides ametisse määratud mitmed väga liberaalsed piiskopid, kaasa arvatud kardinalid Blase Cupich Chicagos ja Joseph Tobin Newarkis.

Samuti kinnitas peapiiskop Viganò, et McCarricki süütegude kinnikatmisest olid teadlikud kardinalid Angelo Sodano, Tarcisio Bertone ja Pietro Parolin ehk kolm järjestikust Vatikani riigisekretäri alates 1991. aastast, samuti mitmed teised kardinalid ja piiskopid, kaasa arvatud McCarricki ametijärglane, praegune Washingtoni kardinal Donald Wuerl.

"Tõstatasin selle teema korduvalt isiklikes vestlustes kardinal Wuerliga ja mul polnudki vaja detailidesse laskuda, kuna mõistsin koheselt, et ta on probleemist täielikult teadlik," kirjutab Viganò ja lisab, et kardinali "hiljutised väited, nagu ei teadnuks ta asjast midagi […], on absoluutselt naeruväärsed – ta valetab häbitult."

"Olles kardinal McCarricki jätkuvatest kuritarvitustest, just nagu ka paavst Benedictus XVI poolt seatud sanktsioonidest hästi teadlik, eiras kardinal Wuerl paavsti korraldusi ja lubas McCarrickil elada ühes Washington D. C. seminaris, asetades sedasi seminaristid tõsisesse ohtu," kirjutab peapiiskop.

Peamine põhjus, miks ma just praegu need asjaolud avalikkuse ette toon, seondub kirikus valitseva traagilise olukorraga, mida saab parandada üksnes terve tõe esiletoomisega.

Katoliiklikes ringkondades väga austatud peapiiskop Viganò sõnul nõuab südametunnistus temalt tõe väljarääkimist, kuna "korrumpeerumine on jõudnud kiriku hierarhia absoluutse tipuni." Oma tunnistuse lõpetab ta üleskutsega, et paavst Franciscus ja kõik teised kardinal McCarricki skandaalse eluviisi kinni mätsimisega seotud isikud astuksid oma ametist tagasi.

25. augustil portaalile LifeSiteNews antud kommentaaris ütles Viganò: "Peamine põhjus, miks ma just praegu need asjaolud avalikkuse ette toon, seondub kirikus valitseva traagilise olukorraga, mida saab parandada üksnes terve tõe esiletoomisega – just samuti, nagu kiriku ihusse on löödud tõsised haavad paljude kuritarvituste ja nende kinni mätsimisega. Teen seda, mida ma teen, et peatada ohvrite kannatusi ja vältida uusi ohvreid; samuti selleks, et kaitsta kirikut – ainult tõde võib teda vabastada."

Oma väljaütlemiste teiseks peamiseks põhjuseks on Viganò sõnul "vajadus puhastada universaalse kiriku piiskopina oma südametunnistus Jumala ees – olen vana mees ja tahan, et saaksin Jumala ette minna puhta südametunnistusega."

Sel universaalse kiriku jaoks äärmiselt dramaatilisel hetkel peaks paavst Franciscus tunnistama oma vigu ja vastavalt tema enda poolt kuulutatud null-tolerantsi põhimõttele olema esimene, kes näitab McCarricki kuritarvitusi varjanud kardinalidele ja piiskoppidele head eeskuju, astudes koos nende kõigiga oma kohalt tagasi. – Peapiiskop Carlo Maria Viganò

Vastates küsimusele, kas ta ei karda neid kriitikuid, kes võivad väita, et on rikkunud pontifikaalset saladust ehk tavapärasest tõsisemate teemadega seonduvat konfidentsiaalsuskohustust, ütles ta: "Kiriku saladused, kaasa arvatud pontifikaalsed saladused, ei ole tabud. Need on mõeldud kiriku ja tema laste kaitsmiseks vaenlaste eest, mitte selleks, et tagada konspiratsioone."

"Jumala rahval on õigus teada kogu tõde, samuti oma karjaste kohta," lisas ta. "Neil on õigus olla juhitud heade karjaste poolt. Selleks, et oma karjaseid usaldada ja armastada, peab neil olema võimalus tunda oma karjaseid avatult ja läbipaistvalt sellisena, nagu nad tegelikult on. Preester peaks olema küünlavalgus alati, kõikjal ja kõigile."

Käesoleva aasta juunis oli paavst Franciscus sunnitud tagandama aastatel 2001–2006 Washington D. C. väga mõjuka kardinalina tegutsenud Theodore McCarricki kardinalistaatusest, kuna avalikkuse ette jõudsid väga tõsised süüdistused, mille kohaselt on McCarrick praktiseerinud aastakümneid homoseksuaalseid suhteid nii preestrite kui ka seminaristidega ning pilastanud ka alaealisi poisse.

Olen vana mees ja tahan, et saaksin Jumala ette minna puhta südametunnistusega. – Peapiiskop Carlo Maria Viganò

McCarrickit peetakse samas üheks lobistidest, kelle pingutuste tulemusel sai Mario José Bergogliost 2013. aastal paavst Benedictus XVI tagasiastumise järel uus paavst. Paavst Benedictus XVI tagasiastumist on aga seostatud ulatusliku ja kõrgeid positsioone hõivanud homoseksuaalide võrgustiku avastamisega Vatikanis.

USA katoliku kirikut raputab praegu kõigi aegade kõige tõsisem skandaal, mis seondub paljude preestrite ja piiskoppide seksuaalse väärkäitumise juhtumite ja nende varjamise avalikustamisega. Hiljuti avalikustatud raporti kohaselt on ainuüksi Pennsylvania osariigis rohkem kui 300 preestrit kuritarvitanud viimase 70 aasta jooksul rohkem kui tuhandet ohvrit, kusjuures ligi 3/4 seksuaalsetest rünnetest olid iseloomult homoseksuaalsed. Mitmete vaatlejate sõnul on olukord tegelikult veel hullem ning sarnane pilt avaneks lähema uurimise korral ka mitmetes teistes osariikides.

Mõne päeva eest mõistis paavst Franciscus oma avalikus pöördumises vaimulike poolsed seksuaalsed kuritarvitused hukka, ent paljude kriitikute hinnangul on tarvis väga tõsise probleemi kirikust väljajuurimiseks palju tõsisemaid samme.

Kardinal Vigano põhjaliku tunnistuse ingliskeelse tekstiga saab terviklikul kujul tutvuda portaali LifeSiteNews vahendusel.

Toimetas Varro Vooglaid

Raport: katoliku kiriku vaimulikud pilastasid Pennsylvanias üle tuhande lapse

Seksuaalsete kuritarvituste epideemia katoliku kirikus on peaasjalikult homomaffia tegevuse tagajärg