Martin Helme kõnelemas 2014. aasta sügisel SAPTK meeleavaldusel kooseluseaduse läbisurumise vastu. Foto: SAPTK

Oma volitusi ületanud ja Eestis kehtivat õiguskorda eiranud kohtunikke kritiseerinud Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme ütles neljapäeval Õhtulehele, et tema vastu suunatud sõnavõtud on koordineeritud infooperatsioon.

"Üldiselt ütleks ma kogu selle asja kohta, et täna (neljapäeval – toim) ERR õngitses mult kommentaari välja ja ma sain koheselt aru, et tegemist on infooperatsiooniga," ütles Martin Helme, juhtides tähelepanu sellele, kuidas koheselt lükati käiku presidendi, riigikohtu esimehe, Allar Jõksi ja endise riigikohtu esimehe kommentaarid, millest tehti ERRis mitu eraldi saatelõiku.

"No tegemist on infooperatsiooniga. Tegemist on koordineeritud ja planeeritud materdamislooga," lisas Martin Helme.

20. märtsil kritiseeris Martin Helme riigikogu kõnepuldist kolme kohtunikku, kes võimude lahususe põhimõtet ja Eesti seadusi eirates langetasid otsuse, et Rootsis "abiellunud" homopaar tuleb kanda Eesti rahvastikuregistrisse.

"Mina küll tahan, et siit puldist kõlaks ähvardus. Mina tahan, et kohtunike Virgo Saarmets, Maret Altnurme ja Kaire Pikamäe pead veereksid. Mina ei taha, et meil oleks kohtunikud, kes mitte ei sisusta õigust, vaid loovad õigust – kes sellega, et nad ründavad põhiseaduses ettenähtud võimude lahususe printsiipi, õõnestavad Eesti riigi korda, kes ründavad avaliku arvamusega selgelt vastuolus olevaid väärtushinnanguid. Mina ei taha selliseid kohtunikke. Mina ei taha kohtunikke, kes rikuvad seadust ja siis võtavad laest mingisugused mittejõustunud seadused oma rikkumise õigustamiseks," kõneles Martin Helme riigikogus.

Rahvusringhääling vahendas neljapäeval riigikohtu endise esimehe Uno Lõhmuse tauniva kommentaari. "See sõnavõtt tervikuna on rünne õigusriigi põhimõtte vastu ja see on ohtlik pretsedent riigikogu nii õigus- kui poliitilises kultuuris," leidis Lõhmus.

Endine õiguskantsler Allar Jõks ütles ETV uudistesaatele "Aktuaalne kaamera", et Martin Helme kriitika kohtunike suunal on pärit Põhja-Koreast.

Riigikohtu esimehe Priit Pikamäe sõnul on hoopis Martin Helme sõnavõtu näol selgelt tegu ründega võimude lahususe printsiibile.

"Mina isiklikult kui ka kohtunikkond tervikuna, me oleme väga sügavalt häiritud sellest sõnavõtust, kus riigikogu liige ründab Tallinna ringkonnakohtu kohtunikke seoses nende tegevusega õiguse mõistmisel. See minu hinnangul ei ole mitte ainult sekkumine õiguse mõistmisse vaid see on ka personaalne rünne konkreetsete kohtunike vastu seoses nende kutsetööga. Tahaks loota, et nii riigikogu juhatus kui vanemate kogu võtaksid siin võimalikult kiiresti selge seisukoha," ütles Pikamäe ERR-ile.