USA Õhuväe eru-kindralleitnant Steve Kwast Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Ameerika Ühendriikide erus õhuväe kindralleitnanti Steven Kwasti väitel toimetab Hiina Rahvavabariik kuu varjupoolel vähemalt kaks aastat ja üks osa tegevusest on heelium-3e kaevandamine. 

Kwastil on Ameerika Ühendriikide Õhuväe Akadeemia kosmoseinseneri ja Harvardi Ülikooli avaliku halduse haridus. Ta on teeninud nii hävituslennuki piloodina kui juhtinud õhuväe haridus- ja väljaõppevaldkonda. Pensionipõlves asutas ta ettevõtte SpaceBilt, mida ta juhib ja mis üritab välja mõelda, milline võiks olla "tõhus ja jätkusuutlik" ilmaruumi taristu. 

22. mail avaldas tuntud taskuhäälingu saatejuht Shawn Ryan Kwastiga kolmetunnise intervjuu, milles räägiti julgeolekust, ilmaruumi hõlvamisest ja tehnoloogiatest. Paljusid teemasid käsitleti võtmes, mida tavateadmiste valguses võiks pidada, kas vandenõuteooriaks elik ulmejutuks.

Üks teema oli Kuul leiduv heelium-3 ja selle kasutamine Maa energeetikas ning raalinduses. Heelium-3 on (seni veel) teoreetiline tuumasünteesireaktori kütus, mis lubab toota võrreldes tänaste reaktoritega märkimisväärselt väiksema koguse tuumajäätmetega energiat. Kuul leidub heelium-3 koguses, millest jätkuks tänase taseme juures Maa varustamiseks elektriga tuhandeteks aastateks. Teadaolevalt on heelium-3 reaktorid seni veel varases arendusjärgus (pole saavutanud energiapositiivsust) ja nende väljamõtlemisega tegelevad peamiselt Ameerika Ühendriikide ning Hiina Rahvavabariigi teadusasutused.

Teiseks heelium-3 rakenduseks, millest Kwast ja Ryan vestlesid, oli kvantraalindus. Väidetavalt saab selle abil jahutada kvantprotsessorid pea absoluutse nullini, mida on vaja nende võimekuse avamiseks. Kui selline lahendus õnnestub kokku panna, siis tähendab see tõenäoliselt, et Maal, alustades kübervaluutadest kuni jugeolekuasutuste kõige salajasema side ja üleüldise andmekaitseni, pole enam ühtegi krüpteerimislahendust, mida poleks võimalik lahti muukida. 

Kwasti kinnitusel "me teame", et Hiina Rahvavabariik tegeleb Kuu varjupoolel teist aastat heelium-3 kaevandamisega ja üritab sellele maistesse tingimustesse sobivaid lahendusi välja nuputada. Kes riikidest heelium-3-le esimesena praktilise kasutuse suudab leida, on vähemalt mõneks ajaks tehnoloogiavõidujooksu võitja, koos kõige kaasnevaga.

Teemade hulgas räägiti lisaks energeetikast. Kwasti sõnul on juba olemas tehnoloogia, mis lubab orbiidile ehitatud päikesepaneelide võredelt saata raadiolainetega maapinnale elektrit. Erinevalt maapinnast paistab ilmaruumis alati Päike ja orbiidil asuvate päikesepaneelide tõhusus on tänase tehnoloogiaga 80 protsenti. Võrdluseks, Maal on nende kasutegur 20-30 protsendi juures. 

Väidetavalt on sellise (päikeseenergia/fotogalvaanilise raadiosagedusantenni moodul; Photovoltaic Radio-frequency Antenna Module; PRAM) töötava lahendusega saadud hakkama Ühendriikide niivõrd-kuivõrd salastatud X-37 robot-kosmoseõidukite missioonide käigus.   

Toimetas Karol Kallas