Euroopa parlamendi president Martin Schulz. Foto: Emmanuel Dunand, AFP/Scanpix

Euroopa parlamendi sotsiaaldemokraadist president Martin Schulz leiab, et Poola valitsuse tegevus järgib Vladimir Putini stiili ja kujutab endast Euroopa poliitika ohtlikku putiniseerumist. Alles eelmisel kuul ütles Schulz, et Poolas toimuv on dramaatiline ja sel on riigipöörde tunnused.

"Poola valitsuse arvates annab valimisvõit neile õiguse allutada riigi huvid võitnud partei huvidele," ütles Schulz väljaandele Frankfurter Allgemeine Zeitung. "See on demokraatia, mida teostatakse Putini stiilis ja mis kujutab endast Euroopa poliitika ohtlikku putiniseerumist."

Schulzi sõnul on kogu Euroopa demokraatlik spekter vasakerakondadest paremerakondadeni arvamusel, et Poolas võimule tulnud erakonna Õigus ja Õiglus poliitika on vastuolus Euroopa väärtustega.

Poola välisminister Witold Waszczykowski on erinevate Saksa poliitikute Poola-vastaste avalduste tõttu esmaspäevaks välja kutsunud Saksa suursaadiku. Peaminister Beata Szydło on varem nõudnud Schulzilt avalikku vabandust riigipöörde-teemalise märkuse pärast.

3. jaanuaril teatas Euroopa Komisjon, et kavatseb hakata arutama õigusriigi olukorda Poolas. Meedias on juttu olnud võimalikest karistusmeetmetest Poola vastu.

Poolale on aga appi tõtanud Ungari peaminister Viktor Orbán, kelle sõnul kavatseb Ungari panna veto mis tahes Euroopa Liidu sanktsioonidele, mida soovitakse Poola vastu kehtestada.