Teineteisele põrnitsevad otsa AfD juhid Alexander Gauland (vasakul) ja Alice Weidel. Weidel on küll kohtunud Euroopa rahvuslasi ühendada üritava ameeriklase Steve Bannoniga, kuid Gaulandi arvates kukub jänki kava kindlasti läbi. Foto: Scanpix

Toetudes erakonna Alternatiiv Saksamaale (AfD) juhi Alexander Gaulandi ütlustele toonitab Politico, et USA president Donald Trumpi endise strateegi Steve Bannoni plaan Euroopas ühtset "parempopulistlikku" rinnet kujundada on määratud läbikukkumisele.

Mäletatavasti on Bannon avalikustanud kava asutada Brüsselis baseeruv organisatsioon eesmärgiga koordineerida kontinendil leiduvate parempoolsete parteide tegevust tuleval aastal toimuvate Euroopa Parlamendi valimiste eel.

Kuid Bannoni skeem "ei õnnestu", sest "Euroopa establishment'i-vastaste erakondade huvid on üsna erinevad," ütles Gauland kodumaistele ajakirjanikele.

"Ma ei näe mingeid suuri koostöövõimalusi. Meie pole Ameerikas," ütles Gauland.

Politico toob esile, et kuigi AfD on europarlamendis ühes fraktsioonis Suurbritannia Iseseisvuspartei (UKIP) ja itaallaste Viie Tähe Liikumisega ning on võtnud sarnaselt mitmetele samalaadsetele erakondadele Euroopas jäiga seisukoha immigratsiooni ja islami suhtes, jäävad nad eriarvamusele näiteks majanduspoliitika ja Euroopa Liidu liikmelisuse osas.

Politico on leidnud tsiteerimiseks ka teise parempoolse poliitiku ehk Prantsuse Rahvusrinde liikme Jérôme Rivière'i, kes on öelnud, et "Bannon on ameeriklane ning temal pole Euroopa poliitilises parteis kohta. Meie hülgame iga riigiülese üksuse ega osale millegi loomises koos Bannoniga."

Gauland on küll tunnistanud, et AfD kaasjuht Alice Weidel on Bannoniga korraks kohtunud, kuid kinnitab, et koostöö teiste paremparteidega toimub kahepoolsetel – ehk mitte ühistel – alustel, lõpetab Politico oma artikli.

Steve Bannon sepitseb ja sepistab poliitilist pööret Euroopas