Turvatöötaja ajab ajakirjanikke Wuhani Viroloogiainstituudi eest minema 3.02.2021. Foto: Scanpix

Facebook lõpetab 2020. aastal kehtestatud faktikontrolli poliitika, mille alusel eemaldati sotsiaalvõrgust postitused, mis väitsid, et Covid-19 pääses valla Hiina Rahvavabastusarmeega seotud Wuhani Viroloogiainstituudist. 

Hiidsuhtlusvõrgustik teatas oma faktikontrolli reeglite (fact check rules) muutmisest kolmapäeval, 26. mail. Põhjuseks on asjaolu, et kuigi mõned "asjatundjad" ei nõustu tänaseni, nagu Covid-19 oleks valla pääsenud untsu läinud Hiina Rahvavabastusarmee biorelva katsetuste tulemusena, osutab sellele üha suurem hulk tõestusmaterjali, vahendab Forbes. 

Facebook keelas Covid-19 inimese poolt looduks või toodetuks nimetamise ära tänavu veebruaris. Täna õigustab ettevõte oma faktikontrolli reeglite muutmist sellega, et "Covid-19 päritolu pole üheselt selge".

Kui 2019. aasta lõpus, 2020. aasta alguses Covid-19 epideemia maailmas levima hakkas, siis suurem osa rahvatervisetööstuse spetsialiste leidis, et uudne koroonaviirus hüppas loomulikul teel loomadelt, suure tõenäosusega nahkhiirtelt, üle inimestele. Samas oli ka päris suur hulk asjatundjaid, kes hakkasid rääkima, et viirus võis pääseda valla Hiina Rahvavabastusarmeega seotud Wuhani Viroloogiainstituudist. Kuna seda tegi ka Ameerika Ühendriikide president Donald Trump, siis korporatiivne meediatööstus ja peavoolu sotsiaalvõrgustikud hakkasid kõiki ja kõike, mis "laboriteooriale" osutas, manama ning naeruvääristama. 

Kui president Trumpi ajal alustati 2020. aasta sügisel Ameerika Ühendriikide Riigidepartemangu poolt laboriteooria kinnituseks tõendite kogumist, siis Joe Bideni valitsus tegi sellele uurimisele, väidetava "politiseerituse" tõttu, 2021. aasta veebruaris lõpu. 

Tänaseks on samuti selgunud, et mitmed Wuhani Viroloogiainstituudi töötajad jäid Covid-19 laadsesse haigusesse juba 2019. aasta novembris.

2008. aastal Nobeli meditsiinipreemia pälvinud Prantsuse viroloog Luc Montagnier väitis 2020. aasta kevadel, et Covid-19 on loodud laboris AIDSi vaktsiiniuuringute käigus ja eelmise aasta lõpus Yale'i Ülikoolis läbi viidud põhjalik teadusuuring annab alust arvata, et Covid-19 on sarnaselt AIDSile autoimmuunhaigus. 

Toimetas Karol Kallas