FBI peakorter Washingtonis J. Edgar Hooveri nimelises hoones. Foto: Bigstockphoto.com

Eile arreteeris USA Föderaalne Juurdlusbüroo Pennsylvania osariigi Pittsburghi linnas 21-aastase Süüria pagulase Mustafa Mousab Alowemeri, kes kavandas Islamiriigi nimel terrorirünnakut kohaliku kiriku vastu, vahendab USA Justiitsministeerium.

"Kohtudokumendid näitavad, et Mustafa Alowemer kavandas ISISe nimel rünnakut kiriku vastu, milles oleks hukkunud ja viga saanud paljud inimesed. Õnneks nurjas tema plaani FBI Pittsburghi terrorismivastane ühendtöörühm," kommenteeris FBI terrorismivastase osakonna asedirektor Michael McGarrity.

"FBI võtab kirikute ja teiste religioossete institutsioonide vastaseid ohte äärmiselt tõsiselt ning kasutab kõiki enda kasutuses olevaid ressursse, et peatada potentsiaalsed terrorirünnakud nende vastu."

21-aastane Pennsylvania osariigi Pittsburghi linna elanik Mustafa Mousab Alowemer, kes saabus põgenikuna Süüriast USA-sse 2016. aasta augustis, arreteeriti eile FBI poolt süüdistatuna Islamiriigi materiaalses toetamises ning kavatsuses rünnata isevalmistatud lõhkeseadeldise abil ühte Pittsburghi North Side'i linnajaos asuvat kirikut.

"Me kasutame igat enda kasutuses olevat ressurssi, et tuvastada võimalikud vägivaldsed isikud ning kaitsta avalikkust," ütles juurdluse eest vastutav eriagent Robert Jones FBI Pittsburghi osakonnast.

"Meie terrorismivastane ühendtöörühm on pühendunud nende isikute tuvastamisele ja kohtu ette toomisele, kes toetavad materiaalselt välisriikide terroriorganisatsioone, propageerivad vägivaldset äärmuslust ning ohustavad meie riiklikku julgeolekut.

FBI Pittsburghi terrorismivastase ühendtöörühma hindamatu partnerlus meie föderaalriigi ja kohalike partneritega võimaldab meil töötada väsimatult, et kaitsta ameeriklasi terrorismi eest."

Terrorirünnak nurjati FBI salaoperatsiooni tulemusena

USA Pittsburghi ringkonnakohtu dokumentide kohaselt kavatses Alowemer seljakotti peidetud lõhkeseadeldise isiklikult kirikusse viia ning seal õhata, et toetada Islamiriigi võitlust ja inspireerida teisi Ühendriikides elavaid terroriorganisatsiooni toetajaid ühinema ning sarnaseid terroriakte sooritama. Alowemer'i täiendavaks motivatsiooniks oli maksta kätte oma Islamiriigi vendade eest Nigeerias.

Alowemer'i plaan nurjati FBI salaoperatsiooni tulemusena, mille raames esines FBI agent Islamiriigi toetajana ning kohtus Alowemer'iga neljal korral, et saada temalt vajalikku informatsiooni rünnaku kavandamise kohta.

Omavahelise suhtluse vältel väljendas Alowemer salaagendile soovi osaleda džihaadis ehk "pühas" sõjas uskmatute vastu. Ühtlasi jagas ta propagandamaterjale ning salvestas endast video, mille vandus truudust Islamiriigi juhile Abu Bakr Al-Baghdadile.

Alowemer kavatses sooritada terrorirünnaku juulis, kuid soovis veel enne seda Islamiriigi toetajaks kehastunud salaagendiga kohtuda, et koos rünnakut planeerida ja koordineerida. Viimane kohtumine lepiti kokku 19. juuniks, mille käigus ta viimaks FBI poolt vahistati.

Toimetas Martin Vaher