Anonüümne otsus võtta Prantsusmaa Rahvusrinde juhilt Marine Le Penilt immuniteet kaks kuud enne presidendivalimisi peegeldab Euroopa Parlamendi silmakirjalikkust, leiavad Varro Vooglaid ja Markus Järvi saatesarja "Fookuses" seekordses osas.

Eelmisel neljapäeval otsustas Euroopa Parlament võtta prantsuse Rahvusrinde juhilt Marine Le Penilt immuniteedi, et tema suhtes saaks algatada Prantsusmaal kriminaalmenetluse seoses ISIS-e vägivallategusid kajastavate piltide postitamisega oma Twitteri-kontol.

Nüüd ootab Le Peni menetlus, mis võib päädida kuni kolmeaastase vanglakaristuse või kuni 75 000 euro suuruse rahatrahviga.

Euroopa Parlamendi selline otsus näib olevat kantud otsesest püüdlusest kahjustada Marine Le Peni väljavaateid saavutada edu Prantsusmaa presidendivalimistel, mis toimuvad 23. aprillil. Selline püüdlus pole üllatav, pidades silmas, et Euroopa Liit näeb Prantsusmaa Rahvusrindes tõsist ohtu.

Le Pen on kinnitanud korduvalt ja ühemõtteliselt, et kui ta valitakse presidendiks, siis seisab ta Prantsusmaa euroliidust väljaastumise eest, mis omakorda võiks anda Euroopa Liidule surmahoobi. Alles hiljuti toonitas ta eurokraatide peavoolule teravalt vastandudes, et tema ideaaliks on mitte tihedam Euroopa integratsioon, vaid mudel, mille keskmes on iseseisvus ja mis näeb ette rahvusriikide Euroopat multipolaarses maailmas.

Le Peni vastu esitatud süüdistused on ilmselgelt kunstlikud ning just selliste süüdistuste eest peaks poliitikute sõnavabadust kaitsema neile ette nähtud immuniteet.

Tähelepanuväärselt ei vastanud mitte ükski Eesti saadikutest Euroopa Parlamendis Objektiivi toimetuse küsimusele selle kohta, kuidas nad Le Penilt immuniteedi äravõtmise küsimuses hääletasid. Sellekohast infot ei ole leida ka Euroopa Parlamendi kodulehelt.

Vaata ja kuula lähemalt videost.

* Saatelõigu salvestamise järel, 7. märtsil andis eurosaadik Yana Toom oma nõuniku vahendusel Objektiivi toimetusele teada (viidates 3. märtsi sissekandele Facebookis), et tema hääletas Le Penilt immuniteedi äravõtmise vastu.