Saates "Fookuses" arutlevad Varro Vooglaid ja Markus Järvi Postimehe peatoimetaja kohalt lahkunud Peeter Helme hiljutise avalduse teemal, mille kohaselt kujundab Eesti ajakirjanduse palet ajakirjanike endi sõnastamata liberaalne baashoiak – mõte, mis on Objektiivis kõlanud erinevates variatsioonides viimaste aastate vältel kümneid, kui mitte sadu kordi. 

Postimehe peatoimetaja kohalt lahkunud Peeter Helme kirjeldas oma väga tabavas sotsiaalmeedia postituses Eesti ajakirjandusväljaannete siseelu, mida tema sõnul vormib alamakstud ja ületöötanud ning samas alaväärsuskompleksi käes vaevlevate ajakirjanike sõnatu liberaalne kokkulepe, mida võiks nimetada küünarnukitundeks ja kambavaimuks.

"Tihti alamakstud ja ületöötanud, sageli pooliku haridusega, kergesti väljavahetatavad, üldjuhul erilise karjääriperspektiivita seltskonnal polegi muud peale oma uhkuse ja au, mis loob tugeva tsunftitunde. See on kehv kombinatsioon, milles segunevad korraga ülbus ja üleolevus ning hirm ja alaväärsus – sisimas ju tunnetatakse oma ajalikkust-ajutisust ja madalat hinda. Edasi aitab elada eelkõige tugev küünarnukitunne. Et mitte öelda: kambavaim," tõdeb Helme oma postituses.

Helme hinnangul talub Postimehe toimetus arvamuste paljusust üksnes eeldusel, et muudes küsimustes valitseb "toimetuse" baaskonsensus, mis selgelt mõjutab näiteks uudisajakirjandust alates sellest, mida üldse peetakse uudiseks kuni selleni, millise nurga alt ja mis hoiakuga uudises esinevaid inimesi, teemasid ja probleeme käsitletakse.

Käesolevas saates vaatleme Helme mõtteid ning pakume neile omapoolse kommentaari.

Vaadake lisa saatest!

Peeter Helme: ajakirjandusvabadust ohustab ajakirjanike vasakliberaalne tsunft