Saates "Fookuses" võetakse jutuks kaks Postimehe juhtkirja, mis ründavad nimeliselt portaali Objektiiv ning toovad ühtlasi arhetüüpselt välja Eesti meediapildi kaks peamist neuroosi: nomenklatuuritruu orjameelsuse lääne suunal ja Vene kaardi valimatu vibutamise. Postimehe sildistav rünnak Objektiivi suunal räägib üksnes peavoolu argumentide kesisusest, tõdevad saate autorid Varro Vooglaid ja Markus Järvi.  

Postimehe juhtkirjad "Me usume Euroopasse" ja "Vene propaganda ja meie" mainivad kaks korda kolme päeva jooksul portaali Objektiiv. Esimest korda tehakse seda jutumärkides, teine kord aga juba otse.

Saates "Fookuses" võtavad Markus Järvi ja Varro Vooglaid luubi alla mõlemad kirjutised ning tuvastavad neis kummaski Eesti praegusele meediapildile arhetüüpseid mõttemustreid.

Esimeseks peatuvad saate autorid Postimehe juhtkirjal, mis hõiskab viimase Eurobaromeetri uuringu üle, mille järgi toetab 74 protsenti vastanutest Eesti kuulumist Euroopa Liitu, 88 protsenti vastanutest leiab aga, et Eesti on Euroopa Liiduga liitumisel ainult võitnud.

Kurioosse tõsiasjana tuleb aga esile fakt, mille kohaselt 76 protsenti vastanutest olid veendunud, et nende hääl Euroopa asjade ajamisel ei loe ning ainult ainult 17 protsenti vastanutest oli seisukohal, et nende häält võetakse Euroopas kuulda. Samas väljendas aga 53 protsenti eestlastest rahulolu sellega, kuidas demokraatia ühenduses töötab. Miks ei esita Postimees selles vastuolulises punktis olulisi küsimusi ning kiidab seevastu uuringutulemused ühemõtteliselt heaks, küsivad saate "Fookuses" autorid.

Teine Postimehe juhtkiri sedastab muuhulgas: "Venemaa propaganda, mida toetab ka mõni tänapäevane Feuchtwanger ja Kremli agent, põhineb kolmel põhilisel jutupunktil: "lääne, sh Eesti juhid on silmakirjalikud", "Ühendriikide ja lääne eesmärk on teiste allutamine" ning "Ameerika ja lääs degradeeruvad". Nendele, kes jälgivad kahe õilsameelse Eesti doni ülesastumisi kohalikus "alternatiivmeedia" portaalis Objektiiv, tuleb see kõik ehk tuttav ette."

Saate lõpus vaatlevad kaks "õilsameelset Eesti doni" Postimehe esitatud väidetavaid Venemaa jutupunkte ning üritavad leida neile reaalsusest väärt kinnitust.

Vaadake lisa videost!

Vt seonduval teemal:

Usutlus ajaloolase Jaak Valgega: ajakirjandus sõjaeelses Eestis