Lampedusa saarele saabunud sisserändajad, 18.09.2023 Foto: Scanpix

Euroopa Liidu piiriagentuuri Frontex andmetel moodustasid 2022. aastal Euroopa Liitu saabunud sisserändajatest suurima osa noored mehed.

Frontex paljastas sellise tõiga oma aruandes "2023/2024 aasta ohtude analüüs" ja kasutab ebaseadusliku sisserände kohta väljendit "salajane sisenemine", vahendab ReMix.

Suurima rahvusgrupi moodustasid afgaanid (33 protsenti), järgnesid süürlased (15 protsenti) ja türklased (10 protsenti).

Naisi oli ebaseaduslikest sisserändajatest 2022. aastal ainult kaheksa protsenti.

Frontex hoiatab, et tõenäoliselt ebaseaduslik sisseränne eeloleval aastal suureneb:

"Palju märke näitab, et salajane sisenemine [Euroopa Liitu] järgmisel aastal suureneb, mis on kooskõlas Euroopa Liidu välispiiridel oodatult suureneva üldise sisserändesurvega. Samal ajal kasvatab valitud piiripunktides suurenev sõidukite liiklus võimalust, et salajased sisserändajad jäävad märkamata, kes tihti saabuvad Euroopa Liitu eluohtlikes ja ebainimlikes tingimustes," kirjutatakse ülevaates.

Frontexi sõnul laienesid koos ebaseadusliku sisserändega ka Euroopa Liidus tegutsevad narkovõrgustikud. 2022. aastal avastati ebaseaduslikke narkootikume 1898 korral, mida kokku konfiskeeriti 252 tonni.

Kui peale sõja algust saabusid Ukrainast Euroopa liitu peamiselt naised, siis Lähis-Idast ja Aafrikast tulevad peamiselt noored, sõjapidamise ealised mehed. Suurem osa neist sisserändajatest otsivad ainult paremat elu, kes ei põgene sõja ega tagakiusamise eest. 

Toimetas Karol Kallas