Google I/O arendajate konverentsil lubasid ettevõtte juhtivtöötajad tagada senisest enam kasutajate privaatsust, 7. mail 2019, Mountain View linnas, Californias. Foto: Scanpix

Teisipäeval Californias aset leidnud iga-aastasel Google I/O arendajate konverentsil tutvustas ettevõte oma teenuste uusi privaatsussätteid ning lubas tulevikus senisest enam austada ka oma seadmete kasutajate privaatsust, vahendab Reuters.

Ettevõtte sõnul laiendatakse oma privaatset sirvimist võimaldav inkognito režiim peagi ka oma kaardirakendusele Google Maps ning selle aasta jooksul ka oma otsingumootorile — kui see režiim on sisse lülitatud, tõkestaks see ettevõttel nende teenuste kasutajate andmete talletamise.

Koduseadmete (nutikõlarite, termostaatide, turvaalarmide jne) jaoks avaldati teisipäeval uus veebileht, kus selgitatakse, kuidas nende seadmete andurid (mikrofonid, kaamerad jne) töötavad.

Ühtlasi lubas Google anda kõikidele kasutajatele võimaluse kõiki andurite salvestisi üle vaadata ja soovi korral kustutada ning kinnitas, et ei kasuta "videomaterjali, helisalvestisi ega koduste andurite mõõtmistulemusi" reklaamide isikustamiseks.

Veel lubati anda aasta jooksul kasutajatele üksikasjalikumat kontrolli selle üle, kuidas mobiilirakendused Google'i Androidi operatsioonisüsteemis asukohaandmetele ligi pääsevad.

"Selle uue versiooni [Android Q] keskmes on turvalisus ja privaatsus," kinnitas Androidi tootejuht Stephanie Cuthbertson.

Nende sammudega loodetakse vaigistada üha valjenevat kriitikat tehnoloogiahiiu murettekitavalt läbipaistmatu andmete kogumise ja töötlemise vastu.

Riigid üritavad tehnoloogiahiidu rohkem reguleerida, aktsionärid on murelikud

Google on siiani suutnud tõrjuda USA ja teiste riikide üha jõulisemaid seadusandlikke ja regulatiivseid katseid reguleerida andmete privaatsust ja teisi küsimusi, mis on ettevõtte ärimudeli keskmes.

Seadusandjate poolt vaagitavad ettepanekud võiksid aga piirata seda, kuidas Google, Facebook ja teised internetiettevõtted tarbijaid jälgivad ja nendelt kogutud infot jagavad.

Aeglustunud tulude kasvu ja suurenevate kulude tingimuses on võimalike ettevõtte tegevust pärssivate uute seaduste oht muutnud murelikuks ka Google'i emafirma Alphabet'i investoreid, kes kardavad, et vastuvõtmise korral võivad need uute teenuste — nagu näiteks Google'i assistendi — turustamist raskendada.

Toimetas Martin Vaher