Hanah Lahe Foto: reform.ee

Reformierakonna noorim riigikogu saadik, 24-aastane Hanah Lahe, kirjutab erakonna ilmavõrgupäevikus ilmunud arvamusloos, et kliimakriisi lahendada ja inimeste poliitilist agendat ümber mõtestada saab ainult keeldude ning käskudega. 

Lahe arvamuslugu on kriitika Isamaa poliitiku Juhan Partsi hiljuti avaldatud rohepööret puudutavate seisukohtade teemal. Tema jutt kannab pealkirja: "Soovitan Juhan Partsil ja teistel kliimakriisi alahindajatel lõpetada ükskõiksuse narratiivi pedaalimine."

Reformierakondlase sõnul ei ole aega kliimakriisi lahendamisega oodata ja lahendused on juba ammu olemas. Ta leiab, et hulga kliimaeesmärkide saavutamisele aitavad kaasa keelud ja käsud:

"Tõepoolest – paljusid kliimaeesmärke saab ellu viia vaid käskusid jagades ja keeldusid seades. Kuidas siis veel? Kas inimesed tahaksid vabast tahtest oma majandustegevuse, poliitilise agenda ja isiklikud tarbimisharjumused ümber mõtestada? Mõned kindlasti, aga enamus mitte."

Valitsuskoalitsiooni saadiku osutatud mõttest kostub muuhulgas arusaamine, et kui mõnel inimesel juhtuvad olema mingisugused isiklikest veendumustest lähtuvad poliitilised tõekspidamised, siis neidki saab muuta eesmärgipäraseks keeldude ja käskudega.

Isepäised poliitilised vaated on muuhulgas jätkusuutmatud ja keelud ning käsud toovad kestlikkuse:

"Oleme end jätkusuutmatusse süsteemi nii sisse mässinud, et käsud ja keelud muutuse toomiseks on vajalikud." 

Lahe leiab, et Eesti pole mitte kunagi olnud poliitiliselt nii õigel kursil, nii teaduslik ja nii suur eeskuju teistele Euroopa riikidele kui see on peale kevadel toimunud riigikogu valimisi.

"Eesti on peale viimaseid valimisi õigemal kursil kui kunagi varem. Täiskiirusel edasi liikudes ning tegudes teadusele toetudes jõuame eesmärkideni kindlalt ja ambitsioonikamaltki, näidates ka teistele Euroopa riikidele eeskuju."

Reformierakondlane kinnitab, et rohepöördel pole religiooniga mitte midagi pistmist, vaid tegemist on teadusega. Kuna kliimapoliitika on teaduslik, siis oma peaga mõtlemine, nagu seda soovitavad teha Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna liikmed, on vale lähenemine.

"Kliimapoliitika pole olemuselt mingi ideoloogia, selle eesmärgid ja sisu põhinevad teadusel. Kui kaalul on praeguste ja järgmiste põlvkondade tulevik, inimeste tervis, elurikkuse ja elamisväärse keskkonna säilimine, siis peaks toetuma teadusele, mitte oma peaga mõtlemisele. EKRE liikmed on samuti soovitanud inimestel mõelda oma peaga ja kasutada oma tervet mõistust. Probleem on selles, et terve mõistus on väga subjektiivne."

Lahe lõpetab oma arvamusloo tõdemusega, et kliimaministeeriumi, mida juhib reformierakondlasest minister Kristen Michal, poolt koostatav kliimaseadus on kliimakriisile kõige parem lahendus, kuna sellest saavad kliimale head tegevad teod. 

"Kui kaua ootab teatud seltskond poliitikuid pöidlaid keerutades paremaid lahendusi, eitades probleemide tõsidust? Meil on olemas lahendused, vaja on neid kasutada. Kliimaseaduse väljatöötamine ja rakendamine on üks parimatest lahendustest, sest selle abil saavad lubadused tegudeks."

Lahe arvamusloost otse ei selgu, kes peaks "käske ja keelde" jagama.

Toimetas Karol Kallas