Yuval Noah Harari Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Maailma Majandusfoorumi ideoloogi Yuval Noah Harari sõnul oli 21. sajandi algus maailma ajaloo kõige rahumeelsem ajastu. Selle tagas progressistlik maailmakord, mida hakati ründama Venemaa, Iraani poolt väljast ja Donald Trumpi osalusel sisemiselt.

Harari esines jaanuari teisel nädalal Briti videopäeviku The Diary of a CEO (tippjuhi päevik) pidaja Steven Bartletti saates. Suuremas osas oli teemaks tehisaru, kuid räägiti ka maailmakorrast, võimalikest sõdade ajastust ning Trumpist.

Harari sõnul (algab ca 01:14) valitses veel kümme aastat tagasi maailmakord, mis reguleeris suhteid riikide vahel. See polnud küll täiuslik, kuid see lõi kõige rahumeelsema ajastu inimkonna ajaloos. 

Siis hakati seda maailmakorda ründama. Mitte ainult väljast jõudude poolt nagu Venemaa, Iraan, Põhja-Korea, mis sellist maailmakorda kunagi omaks ei võtnud. 

Seda maailmakorda rünnati ka seestpoolt. Isegi Ameerika Ühendriikides, mis oli suures osas selle maailmakorra arhitekt. Rünnakuks kujunes Donald Trumpi valimine Ameerika Ühendriikide presidendiks. 

Trump rääkis, et tema ei hooli mingisugusest maailmakorrast (Harari kasutab sõnastust, mida võib tõlkida ka "korrastatud maailmast"). Ta rääkis, et ta hoolib ainult oma riigist. Sellist suhtumist, et hoolitakse ainult oma riigist, võib maailmas näha üha enam. 

Suureks küsimuseks on, kas kõik riigid mõtlevad niiviisi? Mis reguleerib suhteid nende vahel? Sellele maailmakorrale polnud alternatiivi ja keegi ei rääkinud, et mulle ei meeldi progressiusu maailmakord ja mul on mingisugune parem mõte, kuidas hallata riikide omavahelisi suhteid. Need jõud lihtsalt hävitasid olemasoleva korra pakkumata midagi selle asemele.

Alternatiiv korrale on lihtsalt korratus ja see on koht, kus me hetkel oleme. 

Harari sõnul on tulemas rohkem sõdu. Juhul kui endist maailmakorda ei taastata, siis tuleb lähima paari aasta jooksul rohkem ja hullemaid sõdu, mida peetakse üha rohkemates piirkondades. 

Ta leiab, et Trump võib saada uuesti presidendiks. Kui see juhtub, siis on see midagi surmahoobi laadset sellele, mis veel progressiusulisest maailmakorrast on järele jäänud. Trump räägib sellest Harari sõnul avalikult. Harari hinnangul on selge, et Trumpi sugused poliitikud esindavat valet dihhotoomiat ja valet nägemust, mis jagab maailma kaheks: inimesed peavad valima kodumaa armastuse ja üleilmastumise vahel.

Harari nägemuses pole siiski kodumaa armastuses ja üleilmses koostöös vastuolu. Maailma Majandusfoorumi ideoloog tunnistab, et idee "maailmavalitsusest" on väga ohtlik ja maailmakord tähendab reeglitepõhist suhtlemist riikide vahel. Kui sellist ühiste väärtuste põhist suhtlemist ei toimu, siis tulemuseks on üpris varsti üleilmsed sõjad.

Toimetas Karol Kallas