Jiang Duan, Hiina esindaja IÕN-i nõuandekogus. Foto: UN Watch

Hiinas on ÜRO arvates inimõigustega kõik hästi ja riigist sai 1. aprillil ÜRO Inimõiguste Nõukogu nõuanderühma liige. Nimetatud rühmitusel on oluline osa ÜRO tippjuhtkonna mehitamisel, vahendab Karol Kallas. 

Viieliikmeline nõuanderühm katsub läbi ÜRO tähtsate ametite kandidaatide inimõigustesse puutuva taaga ja esitab Inimõiguste Nõukogu (IÕN) presidendile nende kohta asjakohase aruande. Kui president, kelleks hetkel on austerlanna Elisabeth Tichy-Fisslberger, pakkumisega nõus on, esitab ta selle IÕN-i täiskogule, kes peab kandidaadi heaks kiitma, mille järel saab see ametisse asuda.

Hiina on silmapaistev sõnavabaduse jalge alla tallaja, teisitimõtlejate ja kristlaste tagakiusaja ning tegeleb poliitvangide organikorjega – kui nimetada mõnda riigi inimõigustevalla "saavutustest". Kuigi rahvusvaheliselt on Hiina käitumine "küsimuse alla" seatud, pole maailmamajanduses olulist rolli mängiv riik kriitikast ennast segada lasknud ja on jätkanud oma konfutsianismist ning kommunismist kokku keedetud "Xi-Teel" marssi Hea Uue Hiina Ilma poole.

IÕN Nõuanderühma kuuluvad viie riikidegrupi esindajad: Aafrika, Aasia ja Vaikse ookeani (mille esindajaks sai Hiina), Ida-Euroopa, Ladina-Ameerika ja Kariibi mere, Lääne-Euroopa ja muude riikide rühma saadikud.

Käesoleva aasta alguses, kui hiina arstid teatasid edukast kahe kopsu siirdamisest, mainiti sellega seoses taas, kuidas Hiina lõikab organeid ära poliitvangide küljest.

Hiina sõna- ja ajakirjandusvabaduse näitajad on ühed maailma halvimad. Ajakirjanduse vabaduse poolest on Hiina näiteks Piirideta reporterite ajakirjandusvabaduse tabelis 177. kohal. Ühtekokku on selles tabelis 183 riiki.

Kristlaste tagakiusamise kõrval on maailma ajakirjanduses kirjutatud palju miljonite uiguuride ümberkasvatuslaagritesse saatmisest. Tiibeti ja tiibetlaste vastased kuriteod on muutunud nii "tavaliseks", et need ei ületa enam uudiskünnistki.

Hiina viiruse pandeemiaga seoses on riiki hurjutatud, millise terrori hinnaga on see viirusepalangu (väidetavalt) kontrolli alla saanud ja kuidas see varjas kiiresti leviva ohtliku epideemia tõsidust mitu kuud, tehes muu maailma nii märksa haavatavamaks.

Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi nõuniku Peter Navarro sõnul soovib Hiina allutada ÜRO selle eriorganistasioonide kaudu oma kontrollile ja IÕN-i nõuanderühma liikmestaatus on sellel teel päris pikk samm edasi. Karta on, et mõnda aega ei ole mõnda ÜRO tähtsasse ametisse saamiseks vaja niivõrd hästi käituda, kuivõrd Hiina ees pugeda.

Mittetulundusühenduse UN Watch tegevjuhi Hiller Neueri sõnul on "Hiina rõhuva ja ebainimliku režiimi lubamine komiteesse, mis valib maailma sõnavabaduse, meelevaldsete kinnipidamiste ja sunniviisiliste ärakadumiste valvureid, on nagu püromaani seadmine linna tuletõrjepealikuks."

UN Watch jälgib ÜRO ja eriti selle inimõiguslaste tegevust, hinnates nende käitumist organisatsiooni harta järele.