Endine Ühendkuningriigi konservatiivse partei esimehe Iain Duncan Smithi sõnul on tänane lääne tormilõikus Hiina ees pugemise tulemus. Lääs kannatab, kuna on koondanud pea kõigi olulsemate tarneahelate otsad kommunistliku riigi kätte.
Pühapäevases pilti näitava juturaadio Leading Britain's Conversation (Millest Britannia räägib) Maajid Nawazi saates viitas endine konservatiivse partei esimees, töö ja pensionite minister ja tänane parlamendisaadik "tormi lõikamisega" prohvet Hoosea raamatu 8:7 salmile: "Jah, nad külvavad tuult ja lõikavad tormi. Kõrrel pole kasvu, see ei anna jahu; või kui annabki, siis neelavad selle võõrad."
"Hiinaga on väga palju muret ja mida rohkem me seda söödame, seda suuremaks need muutuvad," rääkis avalikus elus lühendi IDS all tuntud poliitik.
"Lääs on mõnda aega tegelenud Hiina ees pugemisega ja täna on käes aeg, kus me lõikame tormi," osutas poliitik nii koroonaviiruse pandeemiale kui Hiina Kommunistliku Partei kristlaste ja moslemite tagakiusamisele, Tiibeti rõhumisele ja ebaseaduslikule Lõuna-Hiina mere hõlvamisele.
Sir Duncan Smithi hinnangul on kriitika Hiina jaoks nagu hane selga vesi, sest "nad teavad, et lääs ei võta mitte midagi ette, kuna see on nii meeleheitel. Meie telefonid, meie arvutid, isegi vedelseebi palstpudelid – madal ja kõrge tehnoloogia on tänaseks kõik Hiina küljes kinni."
"Ma küsin, miks me oleme nii sõltuvad Hiinast ja meie tarneahelates puudub mitmekesisus? Kas hetkel ei oleks aeg tunnistada, et: vabandust, aga teatud osa strateegilistest kaupadest tuleb kindlasti toota läänes," rääkis Duncan Smith.
Viidates muredele, mis on üles kerkinud seoses plaaniga lubada Hiina julgeolekuasutustega seotud ettevõttel Huawei ehitada üles Ühendkuningriigi viienda põlvkonna mobiilivõrk, ta jätkas: "Kogu meie telekomi asjandus on nende poolt üle võetud. See on strateegiline probleem. Lõpetame ükskõiksuse ja arvamise viisil, et "me ei taha midagi arvata, kuna me ei tea, mida Hiina selle peale teeb" ja hakkame rääkima: "see, mida Hiina teeb, ei ole hea"."
Vaatamata tõsiasjale, et tänu Hiina koroonaviiruse leviku varjamisele on sellest saanud pandeemia, ostab Euroopa Hiinast täna tohututes kogustes meditsiinitehnikat.
Hiinas toodetud hingamisaparaate ei jagu kõigile soovijatele ja lisaks on selgunud, et Hiina müüb praak meditsiinivarustust. Millel on teatud juhtudel olemas isegi Euroopa Liidu kvaliteeditunnistus.
Ajalehes Mail on Sunday avaldatud arvamusloos kirjutas Duncan Smith: "Hetk, kui keegi mainib Hiinat, hakkavad inimesed oma toolidel nihelema ja päid raputama. Kuid siiski ma usun, et on eluliselt oluline hakata arutlema teemal, kui sõltuvad me täna oleme sellest totalitaarsest riigist."
"Maailma tervishoiueksperdid on veendunud, et Pekingi varjamise ja info avalikustamise viivitamise tõttu ei olnud ülejäänud maailmal piisavalt aega pandeemiaks valmistuda, mis tähendab, et selle mõjud on märksa hullemad kui õigeaekse tegutsemise korral oleks olnud," jätkas poliitik.
"Julm tõde on selles, et Hiina eirab kõiki normaalse käitumise reegleid ja seda nii tervishoiu kui kaubanduse ning raha väärtuse manipuleerimise kui siserepressioonide vallas. Liiga kaua on riigid Hiina ees alandlikult pugenud ja seda meeleheitlikus lootuses pälvida mõni soodsam kaubandusleping."
"Kui me ükskord selle hirmsa pandeemiaga ühele pole saame, siis on hädavajalik, et me oma suhted Hiinaga üle vaataksime ja seaksime need hulga tasakaalukamale ja ausamale alusele."
Duncan Smithi arvamusavaldused kajastavad Ühendkuningriigi valitsuses levivaid meeleolusid, mille olulised liikmed on "väga kurjad" Hiina valeinfo levitamise peale ja hakkab tekkima arusaamine, et suhted on peale pandeemia lõppu vaja tõsiselt üle vaadata.
Toimetas Karol Kallas