Tänaseks on saanud selgeks, et Hiina üritas esmalt koroonaviiruse palangut varjata ning Hiina kommunistid üritasid pikka aega epideemia ulatust maha salata. Paljuski tänu sellele vaevleb maailm täna pandeemia küüsis. Foto: Bigstockphoto

Mitmed Hiinast meditsiinivarustust ostnud riigid avastavad, et tegemist on kasutu ja teatud juhtudel eluohtliku kaubaga.

Tšehhi valitsus ostis Hiinast 54 miljoni krooni (1,83 miljoni euro) eest  300 000 koroonaviiruse kiirtesti. Hiina väidab, et need on kingitus. Kuna aga testid 80% ulatuses valetavad, lõpetati nende kasutamine, vahendab Prague Morning.

Ettevõttes Bioeasy toodetud testid annavad nii valesid positiivseid kui negatiivseid tulemusi. Eriti ebausaldusväärsed on need nakatumise varases staadiumis.

Gripi ja sarnaste viirusnakkuste kiirteste toodab hulk ettevõtteid ja kuna tegu on kiirtestidega, siis teatud ebatäpsus on lubatud. Üldjuhul peab täpsuse suhe olema vastupidine: turule lubatakse testid, mille täpsus on vähemalt 80%.

Avalikkuse ette tõid probleemid Hiina testidega Tšehhi idaosas asuva Ostrava ülikooli haigla töötajad.

Meditsiinitöötajad tõid näiteks mehe, kes kiirtesti järele oli haige, kuid jätkutest nakkust ei tuvastanud.

Tšehhi ametnikud üritavad nägu päästa ja väidavad, et teste saab kasutada kas haiguse hilisemas staadiumis või siis kui suurem pandeemiapalang on möödas. Meditsiiniekspertide sõnul pole nende testidega hetkel siiski midagi teha.

Hiinast ostis 640 000 koroonaviiruse testi ka Hispaania valitsus ja sealsed meditsiinitöötajad avastasid samuti, et need töötavad parimal juhul ühel kolmandikul juhtudest. Sarnaselt Tšehhiga, ei vasta need 80 protsendi ulatuses nõudmistele.

Hispaanlased vaatasid testidele natuke põhjalikumalt peale ja leidsid, et need tuvastavad pärgviiruse õigesti ainult kuni 30% juhtudest, kui nende lubatud täpsus peaks olema 80%.

Hispaania nakkushaiguste ja kliinilise mikrobioloogia ühing soovitab meditsiiniasutustel neid teste mitte kasutada. Riigi valitsus andis ka teada, et saadab osa testidest nende kasutuse tõttu Hiinale tagasi.

Hiina saatkond Hispaanias andis kiiresti teada, et nii Tšehhi kui Hispaania valitsus ostsid testid valelt tootjalt, mida pole kahe riigi 423 miljoni euro suuruses tehingus litsenseeritud tootjana ära märgitud.

Saatkonna sõnul pole ettevõtet Shenzen Bioeasy Biotechnology kokkuleppe tarnijate nimekirjas ja Hiina riiklik meditsiinitoodete administratsioon pole ettevõttele andnud ka õigust oma toodete müümiseks.

Hiina pärgviiruse kiirtestide kasutusest on andnud teada ka Türgi ja Filipiinid.

Hiina ei müü ainult kasutuid pärgviiruse kiirteste. See müüb ka kasutuid kaitsemaske. Hollandi valitsus ostis hiljuti Hiinast 1,3 miljonit meditsiinitöötajate kaitseks mõeldud FFP2 tüüpi respiraatormaski. Kuigi osa maskidest jõuti haiglatele laiali jagada, otsustas Hollandi valitsus nende kasutamise lõpetada.

Eesti riigihalduse minister Jaak Aab sõlmis möödunud nädala neljapäeval ühe Hiina ettevõttega lepingu, millega Eesti ostab Hiinast 11,4 miljoni dollari eest kaitsemaske, kindaid, kaitseülikondi, kaitseprille ja teisi kaitsevahendeid. Kaitsemaske on tellimuses 7,6 miljonit. Tellimus valmib kümne kuni kahekümne päevaga.

Sadakond Eesti ettevõtet-ettevõtjat on pakkunud terviseametile ja sotsiaalministeeriumile, et on valmis tootma erinevaid kaitsevahendeid. Eelmise nädala seisuga on ettevõtjatele antud juhised ainult lihtsamate maskide tootmiseks. Ettevõtjate sõnul lämmatab terviseameti bürokraatia nende abistamistahte.

Tänaseks on saanud selgeks, et Hiina üritas esmalt koroonaviiruse palangut varjata ning Hiina kommunistid üritasid pikka aega epideemia ulatust maha salata. Paljuski tänu sellele vaevleb maailm täna pandeemia küüsis.

Toimetas Karol Kallas