Vene presidendi Vladimir Putini daatša tagatoas viibimise kohta valetanud Hollandi välisminister Halbe Zijlstra. Foto: Scanpix

Hollandi välisminister Halbe Zijlstra on tunnistanud üles, et valetas oma viibimisest kohtumisel Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, kus viimane väidetavalt oma “Suur-Venemaa” plaane esitles.

Zijlstra väitis end olevat kuulnud pealt, kuidas Putin pajatas ekspansionistlikest plaanidest oma suveresidentsis aastal 2006, mil Zijlstra töötas Shellis.

Läinud nädalavahetusel tunnistas Zijlstra aga ajalehele Volkskrant, et ei viibinud kõnealusel koosolekul, vaid “laenas” loo teiselt isikult, kelle identiteeti ta tahtis kaitsta.

Peaministri Mark Rutte sõnutsi “ei olnud” Zijlstra otsus “mõistlik,” kuid parteikaaslase tagasiastumist ta ei taotle.

Rutte sõnutsi “ei ole tegemist võltsuudisega, kuna ta tahtis kaitsta oma allikat. Ma arvan, et ta on usaldusväärne [poliitik], kuna loo sisu osas kahtlust pole.”

Oma stoori originaalversioonis väitis Zijlstra, et oli “daatša” tagatoas, kust kuulis Putinit defineerimas “Suur-Venemaad” kui “Venemaad, Valgevenet, Ukrainat ja Baltimaid” ning lisamas, et “tore oleks omada ka Kasahstani.”

Lugu sattus kahtluse alla, kui endine Shelli tegevjuht Jeroen van der Veer ütles Volkskrantile, et Zijlstrat ei olnud aastal 2006 kõnealusel kohtumisel.

Zijlstra ei ole kinnitanud, kas tema allikas oli Van der Veer.

Täna kohtub Zijlstra Moskvas Vene välisministri Sergei Lavroviga.

Täna hommikul on Van der Veer väljaandele Volkskrant selgitanud, et Putini sõnad puudutasid ennekõike “ajalugu” ega osutanud sõjalistele kavatsustele laiendada praegust Venemaad.

Lisaks on minister Van der Veeri sõnu vürtsitanud Kasahstaniga, mille mainimist too ei mäleta.