Sarja peategelane Olli (Annabel Tanila - paremal) üritab lahendada ära oma "armuprobleeme" Sofiga (Liisbeth Kala - vasakul). Foto: kuvatõmmis sarjast "Kalamaja Blues"

Eesti Rahvusringhäälingu veebikanali ERR Jupiteri valikusse on lisatud esimene Eesti LGBT-tegelastega noortesari "Kalamaja Blues", mis koosneb viiest kuni 5 minuti pikkusest osast, milles käsitletakse noorte suhteteemasid eri- ja samasooliste partneritega.

Sari on küll toodetud Soome rahvusringhäälingu Yle jaoks, kuid see on eestikeelne, seal mängivad Eesti näitlejad ning selle on kirjutanud ja lavastanud Eesti stsenarist ja režissöör Vivian Säde ning tootnud kohalik filmitootmisettevõte Moondustfilms.

Soome rahvusringhäälingu Yle eesmärgiks on selle sarjaga kaasata nooremat vaatajaskonda ning pakkuda seda laadi projektidega sotsiaalmeedias "kvaliteetseid ning kaasahaaravaid lühifilme ja -sarju", vahendab ERR.

Yle draamaosakonna vastutava produtsendi Hyppe Salmi sõnul on nende jaoks oluline luua oma sotsiaalmeediakontole lühivorme, mis oleksid unikaalsed ja mängiksid žanri piiridega.

"Kalamaja Blues" on nende sotsiaalmeedia projekti AreenaStories esimene rahvusvaheline koostöö, mille loojateks on noored Eesti filmitegijad. Sari on filmitud Tallinnas Kalamajas, sarjas räägitakse valdavalt eesti keeles ning nende Instagrami kontol saab seda vaadata koos soome keelsete subtiitritega.

"Ootame innukalt tulemust ja tagasisidet, mida sari kindlasti saab nii Soomes, Eestis kui ka rahvusvaheliselt," ütles Salmi sarja valmimise ajal.

"Draamakomöödia "Kalamaja Blues" räägib teismelise tüdruku Manna ja tema kunstitudengist täditütre OIli seiklustest Kalamajas ühe hilissuvise päeva jooksul. Sari käsitleb koomilises võtmes noortele olulisi teemasid nagu vaimne tervis, LGBT+ suhted ja läheduse otsimine," tutvustati sarja ERR-i portaalis.

"Kalamaja Bluesi" stsenarist ja režissöör on Vivian Säde, produtsent Eve Tisler, operaator Andres Arukask, režissööri assistent Carol Alice Tõniste, helirežissöör Helena Kõiv, kunstnik Grete Rahi, helilooja Madis Kreevan. Sarjas mängivad Annabel Tanila, Grete Alavere, Maria Valk, Liisbeth Kala, Karl Jakob Bartels, Kärt Tomingas ja Leo Väisänen. Sarja tootis Eesti filmitootmisettevõte Moondustfilms.

"Yle on meie visiooni algusest peale toetanud," ütles sarja looja Vivian Säde, kellele tuli selle sarja kirjutamise idee Kalamajas elades. "Puhas rõõm oli kirjutada ja lavastada klassikalist komöödiasarja, kus samas käsitletakse sotsiaalselt tähtsaid teemasid, mis mulle päriselt korda lähevad."

"Tead, eestlased on nii naljakad, ilma seda ise mõistmata! Ma tahtsin, et sellel oleks "Seinfeldi" ja "Sõprade" energia, kuid ma samuti tahan komöödia-draamat, mis käsitleks tõsiseid teemasid nagu armastus, kokku-lahku suhted, ärevus ja LGBTQ-teemad," selgitas Säde täiendavalt.

Säde leiab, et eriti kui teha Eesti noorele eestikeelset sisu ning minna sinna platvormile, kus noored juba on ning rääkida nendega keeles, millest nad aru saavad, siis võib see sari ka Eestis väga lennukas olla.

Tema sõnul said nad pärast sarja avaldamist sotsiaalmeedias esimese ööpäevaga 17 000 vaatamist ning kommentaarid olevat olnud nii Yle kui ka noorte poolt "ainult positiivsed", mis on tema arust ülimalt tore.

Säde rõhutas veel, et sarja peategelane Olli (keda kehastab näitleja Annabel Tanila) on üks esimesi kväärpeategelasi üldse Eesti sarjades, kes esindab siis lesbina LGBT-kogukonda. [Sarjas esineb ka üks lesbiline suudlusstseen. – toim.]

Ta loodab, et see sari tekitab noortes aga ka vanemates inimestes äratundmisrõõmu ning oleks omakeelse koomilise noortesarjana killuke positiivsust. Ühtlasi leiab ta, et tulemus on väga professionaalne ning sarja on kaasatud palju noort talenti. Ühtlasi andis ta mõista, et võimaluse korral teeks ta hea meelega sellele sarjale ka järje.

Sarja produtsent Eve Tisler loodab selle sarjaga osaleda ka festivalidel ning loodab, et seda näidatakse ka telekas.