Natside rajatud Auschwitzi surmalaager Lõuna-Poolas. Foto: Scanpix

Poola valitsus tahab seadusega tagada, et ei räägitaks enam "Poola surmalaagritest" ega seostataks Poolat natside kuritegudega. Juudiriigi peaminister Benjamin Netanyahu on vastuseks teatanud, et Iisrael ei salli "tõe moonutamist, ajaloo ümberkirjutamist ja holokausti eitamist", ning süüdistab Poolat katses vastutusest kõrvale hiilida.

"Kes iganes süüdistab või peab avalikult ja vastuolus faktidega Poola rahvast või Poola riiki vastutavaks natslike kuritegude eest, mis pandi toime Kolmanda Saksa Riigi poolt … või teiste kuritegude eest rahu ja inimsuse vastu või sõjakuritegude eest, või kes iganes pisendab muul viisil tunduvalt tegelike toimepanijate vastutust, seda karistatakse rahatrahviga või kuni kolmeaastase vangistusega," seisab seaduseelnõus (ligikaudses tõlkes).

Kõnealune eelnõu peab saama heakskiidu Poola senatilt ja presidendilt.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu teatas vastuseks, et Iisrael ei salli "tõe moonutamist, ajaloo ümberkirjutamist ja holokausti eitamist".

Sarnaselt on väljendunud ka mitmed teised Iisraeli valitsustegelased.

"On ajalooline fakt, et paljud poolakad aitasid juutide mõrvamisele kaasa, andsid neid üles, kuritarvitasid neid ja koguni tapsid juute holokausti ajal ja pärast seda," ütles Iisraeli haridusminister Naftali Bennett.

Samas möönis minister, et nimetus "Poola surmalaagrid" on eksitav, sest neid kavandasid ja rajasid sakslased.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki aga kirjutas Twitteris:

"Auschwitz on kibedaim õppetund sellest, kuidas kurjad ideoloogiad võivad viia põrgusse maa peal. Juudid, poolakad ja kõik ohvrid peavad kaitsma kõigi nende mälestust, keda Saksa natsid mõrvasid. Auschwitz-Birkenau ei ole poola nimi ja Arbeit Macht Frei ei ole poolakeelne fraas."

Pühapäeval leppisid Iisraeli ja Poola peaministrid telefoni teel kokku, et mõlema poole esindajad püüavad "avatud dialoogi" abil jõuda antud küsimuses ühisele arusaamale.