Selle Fasanenhofstrasse tänaval asuva maja ees tappis immigrant ohvri väikese tütre ja paljude teiste pealtvaatajate silme all mõõgaga 36-aastase mehe, 31. juulil 2019, Stuttgartis, Saksamaal. Foto: Scanpix

Kolmapäeva õhtul tappis Stuttgartis immigrant tüli käigus 36-aastase kasahhi päritolu sakslase Wilhelm L.-i mõõgataolise esemega. Veretööd oli sunnitud pealt nägema ohvri 11-aastane tütar. Kuriteos kahtlustatavana vahistati 28-aastane süürlane Issa Mohammed, kes on elanud Saksamaal neli aastat vale identiteediga. Politsei kahtlustab nüüd, et tegelikkuses võib roimar olla hoopis 30-aastane palestiinlane.

Kolmapäeva õhtul kell 18:15 saab Stuttgarti politsei väljakutse Fasanenhofstrasse tänavale, kus kahe mehe vaheline tüli on võtnud verise pöörde. Konflikti eskaleerudes ründas 28-aastane immigrant Issa Mohammed paljude pealtvaatajate silme all 36-aastast kasahhi päritolu sakslast Wilhem L.-i ligi 80 sentimeetri pikkuse teraga samuraimõõgaga.

Ühe pealtnägija sõnul üritas 36-aastane mees küll autosse põgeneda, kuid ründaja tõmbas ta sealt jälle välja, "paiskas ta maha, lõi talle mõõgaga kõhtu ning lõikas kõri läbi". Ohver suri sündmuskohal. Teiste seas oli veretööd sunnitud pealt nägema ka ohvri 11-aastane tütar.

Pärast rünnakut põgenes mõrvar jalgrattaga sündmuskohalt, kuid vahistati peagi kohaliku politsei poolt ilma vastupanu osutamata. Vahistatu, kes oli politseile varasemate poevarguste ja varavastaste kuritegude tõttu juba teada, tunnistas ülekuulmisel ka kuriteo üles.

Kurjategija ja ohver olid tuttavad

Kuigi tapmise põhjus ei ole hetkel veel selge, ei olnud see politsei sõnul religioosselt ega poliitiliselt motiveeritud, vaid tõenäoliselt isiklikku laadi. Kurjategija ja ohver olid teineteisega tuttavad ning jagasid veel hiljaaegu ka ühist elupinda.

Politsei kahtlustab, et mõrvar kasutab vale identiteeti

Politsei kahtlustab, et 2005. aastal Saksamaale sisse rännanud kurjategija on riigis juba neli aastat vale identiteediga elanud. Arvatakse, et paberite kohaselt 28-aastane süürlane võib tegelikkuses olla hoopis 30-aastane palestiinlane.

Politsei ja vasakpoolsed poliitikud muretsevad hoopis videote levitamise pärast

Veretööst hakkasid sotsiaalmeedias peagi ringlema ka pealtnägijate poolt jäädvustatud videoülesvõtted. Stuttgardi prokuratuur kaalub nüüd aga nende levitamise suhtes menetluse alustamist, kuna nende videosalvestistega võidi prokuratuuri hinnangul kahjustada inimeste õigust privaatsusele.

https://www.youtube.com/watch?v=7HD-l7t-KjY

Roheliste sisepoliitikaküsimuste esindaja Baden-Württembergi liidumaa parlamendis Hans-Ulrich Sckerl mõistis aga pärast rünnakut hukka hoopis sotsiaalmeedias üles köetud viha:

"On häbiväärne, kuidas Alternatiiv Saksamaale (AfD) ja parempoolsed ringkonnad seda traagilist juhtumit internetis tööriistana ära kasutavad. Video levitamine, kus on näha vägivalda, teenib vaid viha ja kihutustöö huve."

Videote levitamise mõistis hukka ka Stuttgarti politsei eest vastutav korrabürgermeister Martin Schairer (CDU), kes nimetas seda "absoluutselt jälestusväärseks ja ebainimlikuks".

Baden-Württembergi liidumaa kriminaalameti pressiesindaja sõnul hakkavad uurijad võtma ühendust kuriteo videojäädvustusi jagavate internetikasutajatega ning nõudma nendelt selle videomaterjali eemaldamist internetist.

Samuti juhtis Baden-Württembergi liidumaa kriminaalamet oma Twitteri kontol tähelepanu sellele, et karistusseadustiku paragrahvi 13 kohaselt on "keelatud valmistada ja levitada materjale, kus kujutatakse julmi või ebainimlikke vägivallategusid inimeste vastu". Politsei pressiesindaja sõnul võib seega kuriteovideo levitamine tuua selle jagajale kaasa koguni kriminaalkaristuse.

Allikad:  Stuttgarter Zeitung, Stuttagrter Nachrichten, Blick, Focus, Postimees, Berliner Morgenpost, Bild

Toimetas Martin Vaher.