Ekraanitõmmis Eesti Teadusagentuuri 2021. aasta propagandavideost: Irja Lutsar - Kui palju kaitseb vaktsiin viiruse eest? YouTube'i ekraanitõmmis

Eesti Covidi aja Teadusnõukoja juhi Irja Lutsari sulest valmis Covidi aja meditsiiniliste meetmete mõju analüüs, milles Lutsar nendib, et modRNA "vaktsiinid" on "väga head" ja tunnistab, et koolide sulgemine oli viga. 

Lutsar rääkis valminud ülevaatest Eesti Rahvusringhäälingu ajakirjanikule.

Teadusnõukoja eelmise juhi hinnangul käitus Eesti Covidi ajal "üldiselt õigesti".

Lutsar nendib, et tema kirjatööst "lõplikku tõde ei leia". Tema sõnul pole "klassikaliselt" Eesti Covidi ajal kinni olnud, sest inimesed võisid käia poes, viibida päev otsa tänavatel ja käia rabas. Poliitikasse astunud teadlane on veendunud, et Eesti jõudis sinna, kus see on täna, tänu modRNA geeniteraapiatele, mis tema sõnul on "väga head" ja millel olid "väga vähesed" kõrvalmõjud.

Sisuliselt ainsaks Covidi aja veaks peab Lutsar koolide sulgemist. Samuti arvab ta, et Covidi-passid "esialgu töötasid", kuid järgmine kord, kui peaks levima haigus, mille kõik "paratamatult" läbi põevad, tema enam neid ei rakendaks. 

Kui Eestit peaks tabama mingi tõsine haiguslaine, siis arvab Lutsar, et tingimata tuleb siseriikliku ekspertiisi kõrval järgida, mida soovitavad rahvusvahelised organisatsioonid ja mida teevad teised riigid.

Lutsar kinnitas samuti, et kui inimesel pole haigusnähte, siis pole [Covidi] testimisel mõtet. Kui ikkagi testitakse ja test näitab Covidit, kuid pole haigusnähte, pole koju jäämisel mõtet.

Lutsar tsiteerib intervjuu lõpupoole ühte epidemioloogi, kes olevat öelnud: "Pandeemia lõpeb ära siis kui see lõpeb ära meie peas." Endisele teadusnõukoja juhile ja Kahesaja Eesti riigikogu saadikule tundub, et "meie peas pandeemia lõppenud ei ole". Intervjuu lõpeb tõdemusega, et kõiki viirushaiguseid vältida ei saa ja haiguste helgema poole pealt leiab Lutsar: "Viirused on ka meie immuunsüsteemi stimuleerijad."

Toimetas Karol Kallas