Foto: Scanpix

  

Itaalia valitsus on valmistamas ette seaduseelnõud, mis näeks ette järgmisest aastast alates kõikide sünteetilise "laboritoitude" turustamise keelu. 

Gastronoomia poolest kuulsa vahemeremaa valitsus kavatseb keelustada kõik sünteetilised lihad, mis on mõeldud matkima kana, kala või sealiha maitseomadusi ja tekstuuri, vahendab Vision News. Seaduspaketi seletuskirjas viidatakse nii rahvatervise kui ka Itaalia rikkaliku kulinaarse pärandi kaitsmise vajadusele. 

Alates 2024. aastast ootab kõiki ettevõtteid, mis Itaalias turustavad sünteetilist liha, kuni 60 000 EUR trahv, füüsilisi isikuid aga võimalik vanglakaristus. 

Seaduse vastuvõtmine teeks Itaaliast esimese riigi maailmas, mis on keelustanud "bioreaktorites" toodetud sünteetilise liha, aga ka putukapõhiste proteiinide turustamise. 

Itaalia samm põhjustab tõenäoliselt raevuka reaktsiooni Bill Gatesi poolt, kes on investeerinud sünteetiliste lihade tootmisesse üle 2 miljardi dollari ning kes on viimastel aastatel propageerinud häälekalt sünteetilise liha toidulauale viimist "rohepöörde" läbiviimise huvides. 

Toimetas Adrian Bachmann