Poliitik ja ajaloolane Jaak Valge. Foto: Illimar Toomet

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna parlamendisaadik Jaak Valge leiab, et Eesti vajaks õppelaenureformi, mis kätkeks endas laenusumma kahekordistamist, laenutingimuste leevendamist, tagasimakse algusperioodi pikendamist ning laenu kustutamist laste saamise korral. 

"Kuidas tagada, et tudengid saaksid paremini õppimisele keskenduda?" küsib Valge sotsiaalmeedias ning vastab, et "üks võimalus stuudiumi vältel töötamist vältida on õppelaenu võtmine". "Paraku teeb seda vaid kuni 5% üliõpilastest," nendib ta samas.

"Olen alati arvanud, et õppelaenu intress võiks olla madalam. Ent oludes, mil inflatsioon on palju kõrgem kui laenuintress, mistõttu reaalhindades tuleb laenu vähem tagasi maksta, on ikkagi imelik, et õppelaenu nii vähe tarvitatud on. Ka see, et laenatav summa pole suur, ei saa ju põhjendada sellegi võimaluse vähest kasutamist," leiab Valge.

"Tõsi, intressi alandataksegi nüüd sellest õppeaastast 3%le ning laenusummat tõstetakse 3000 eurole. Aga kas ja kuipalju see muudab? Ma tõstaks laenusumma kahekordseks ja lisaks muudaks tagatiste ja käenduse tingimusi leebemaks, kuna praegu on just majanduslikult keerulisemas olukorras tudengitel raske neid nõudeid täita. Peale selle arvan, et senise 12 kuu asemel oleks õige laenu tagasi maksma hakata 5 aastat peale edukat õpingute lõpetamist, ja kustutada tuleks pool laenust, kui endise tudengi peres kasvab üks, ning kogu laen, kui kaks last. Nii tagaksime Eesti noorte kvaliteetsema koolitamise ja selle, et neid noori ka edaspidi jätkub," pakub ta välja omapoolseid lahendusi õppelaenureformiks.

Toimetas Martin Vaher