Sihtasutuse Terve Rahvas nõukogu esimehe ja ajaloolase Jaak Valge hinnangul võivad rahvaalgatusõiguse taastamiseni viivad murrangud juhtuda väga äkki. Valge sõnul tuleb pidevalt hoida söed hõõgumas, et soodsate tingimuste ilmnedes esile kutsuda vajalikud muutused. 

Jaak Valge arvates oli eilne meeleavaldus riigikogu ees rahvaalgatuse taastamiseks igati õnnestunud.

"Siia on tulnud hoolimata halvast ilmast meie poolt prognoositud ulatuses rahvast. Teiseks meeldib mulle väga see, et rahvaalgatuse õigust nõuavad väga erinevate poliitiliste vaadetega inimesed. See spekter on nii lai. See näitab seda, et otsedemokraatial on ühiskonnas suur kõlapind, hoolimata sellest, kas inimesed on vasak- või parempoolsete vaadetega," ütles Jaak Valge Objektiivile.

Jaak Valge hinnangul kajastab see tendents ka seda, et Eesti ühiskonnas peaaegu kolmveerand leiab, et neil on vähe võimalusi osaleda riigi poliitiliste otsuste tegemises.

Kuidas hindab ajaloolane Eesti praegust olukorda, kui kaugel ollakse reaalse rahvahääletus- ja rahvaalgatusõiguse tagasi saamisest?

"Mul on raske seda hinnata. Sellised murrangud võivad tegelikult juhtuda väga äkki, selle pärast, et valimised on tulemas ja poliitikud oskavad hinnata neid küsimusi, kust nad populaarsust saavad," vastab Jaak Valge, kelle hinnangul pole sugugi välistatud, et järgmise aasta alguses ilmuvad tribüünidele poliitikud, kelle positsioonid kulgevad otsedemokraatiat edendava sihtasutuse Terve Rahvas omadega üllatavalt sarnastel radadel ning viivad need küsimused sisse ka valimiskampaaniasse.

Samas tunnistab Jaak Valge, et liiga kiire arengu juures on olemas ka oht. "Me peame hoolikalt vaatama, et rahvaalgatusõigus oleks ikkagi ehe õigus, mitte võlts, kus öeldakse, et meil on rahvaalgatusõigus, aga tegelikult me ikka midagi otsustada ei saa. Seda annab korraldada näiteks ülikõrgete künnistega või sellega, et rahvahääletused ei ole siduvad," hoiatab ajaloolane ja SA Terve Rahvas nõukogu esimees Jaak Valge.

"Me oleme aga sihtasutuses Terve Rahvas hoidnud pidevalt kolde all tuld ja söed hõõgumas ja selle pärast me soodsate tingimuste ilmnedes oleme võimelised vajaliku murrangu tegema," annab Jaak Valge lootust edasiseks tegutsemiseks.

Toimetas Markus Järvi