Valitsuse soov laiendada meediateenuste seaduses sisalduvat diskrimineerimise ja vihkamise õhutamise keeldu on tõsiseks ohuks sõna- ja ajakirjandusvabadusele, toonitas Objektiivile antud intervjuus riigikogu kultuurikomisjoni ajaloolasest aseesimees Jaak Valge (EKRE).

Valge sõnul on iseseisva riigi ideaali seisukohast vastuvõetamatu, et Euroopa Liit nõuab Eestilt oma kodanike sõnavabaduse ulatuslikku piiramist ilma, et selleks eksisteeriks reaalne ühiskondlik vajadus. Samuti on vastuvõetamatu, kui tahetakse laiendada kuni 32 000 euroni küündivate trahvidega tagatud keeldu, mille sisu ei oska mitte keegi vähegi rahuldavalt määratled ning mida hakatakse tulevikus praktika käigus sisustama lähtudes Euroopa Liidust saadud juhistele.

"Oleme menetluse käigus küsinud nii ametnikelt kui ka eelnõu eestkõnelejaks olevatelt poliitikutelt, et mis probleemi te nüüd lahendate ehk mis nüüd paremaks saab. Põhimõtteliselt on vastatud nii, et praegu probleemi ei olegi, aga äkki kunagi tekib," osutas ta, lisades ühtlasi, et niimoodi ei või seadusloome toimida.

Lisaks selgitas Valge, et pärast Teist maailmasõda olid ÜRO tasandil nö vihkamise õhutamise keelustamise eestkõnelejaks just kommunistid, kes soovisid sellega õigustada sõnavabaduse mahasurumist, ning et seega ei ole tegu uue ideega, vaid vana ja teadagi milliseid tagajärgi endaga kaasa toonud idee taaskasutamisega.

Vt samal teemal ka Jaak Valge samateemalist sõnavõttu riigikogus käesoleva aasta 7. aprillil: