Foto: BigStockPhoto

Šoti päritolu avalike suhete ekspert ja ühiskonnakriitik James Melville leiab, et Covidi aja "meetmed" võisid olla tegelikult uue maailmakorra katsetamine.

Covidi aeg tekitas sunnivõimu-täiuse jaoks ideaalse tormi. Hüvasti vabadused, liberalism [siin ja edaspidi selle algses-, mitte kaasaja poliitika äraspidise tähendusega religioosses mõistes] ja vabadel valikutel ning inimõigustel põhinev vaba ühiskond. Tere tulemast pealekaebamise- ja tühistamiskultuur, kuulekuse eesmärgil inimestega manipuleerimine (gaslighting) ning orjameelsusel ning hirmul põhinev ühiskond. 

Tänu Covidile on ajaloolised parempoolne/vaskapoolne mudelid tänaseks nii passé. Uus poliitiline vastasseis moodustub autoritaarsuse ja liberaalsuse/libertaarluse vahel. Sellest rääkides pean ma ennast pahempoolseks liberaaliks/libertaariks, kes vihkab autoritaarsust. 

Samas, ma ei ole mitte kunagi saanud aru poliitilisest hõimulisusest, kui inimestel on pea kõigis küsimustes üks ja sama arvamus. Üksikisikud peaksid suutma oluliste teemade osas kujundada enda arvamusi ise, mitte järgima oma suguharu karjamentaliteeti. Terve mõistus teeb vabaks.

Olles keskpõrandast vasakule kalduv liberaal, ei olnud sulgemiste vastase positsiooni võtmine sugugi kerge. Samuti muutis see minu kahtluseid valitsuse ja korporatistlike tegevuskavade osas jõulisemaks ka teistes küsimustes. Ma lihtsalt ei usu, et sulgemistest oli midagi kasu. Need põhjustasid palju rohkem probleeme kui pakkusid lahendusi. Tohutute kaasnevate kahjude heastamiseks kulub aastakümneid. Peaaegu kogu riik marssis teadmatuse unekõnnakus suure riigi autoritaarsuse poole. Covidi kriisi õnnetuks kõrvalsaaduseks on olukord, kus paljud valitsused üle maailma teadvustavad, kui kerge on tegelikult kollitada kuulekaid kodanikke lõputute sunnimeetmete, hirmu külvamise ja propagandaga.

Inimesed allutati miljoneid naelsterlingeid maksumaksja raha saanud meedia poolt ühepoolsele ajupesukampaaniale. Valitsus ostis meedia lihtsalt rahvatervise reklaamidega ära. Selline olukord ilmselt selgitab asjaolu, miks meedia ei tahtnud Covidi teemal hammustada kätt, mis neid toitis.

Kokkuvõttes on viimase kolme aasta sündmused seotud rohkem rahaga kui teadusega. Hinnanguliselt lükati Covidi ajal viissada miljonit inimest vaesusesse või vaesuse poole ja samal ajal omastas kõige rikkam üks protsent inimestest 26 triljonit dollarit (mis on 63 protsenti) uuest rikkusest. Tegemist on planeedi ajaloo suurima varade ümberkantimisega. See ongi kogu Covidi põhjus. Superrikaste gigantne varade ja rikkuse kokku ahmimine, millele sillutasid teed paljude riikide valitsuste halvad kavatsused.

Digitaalne identiteet ja mida see hõlmab: tervishoid, rahateenused, toit ja jätkusuutlikkus, reisimine ja liikuvus, sotsiaalabi, e-kaubandus, sotsiaalplatvormid, e-valitsus, telekommunikatsioon ja targad linnad. Graafiku koostas Maailma Majandusfoorum.

Covidile reageerimise juures on samuti olemas õel ettekuulutus tuleviku jaoks. Näib, et me liigume digitaalse isikutunnistuse (digital ID) põhise maailma poole ja see ei puuduta ainult tervishoidu, vaid ka null-heitmeid ja, mis valmistab ilmselt kõige enam muret, rahandust keskpankade digirahade kaudu. Digitaalsete isikutunnistuste trooja hobuseks olid vaktsiinipassid. Inimesed peavad olema väga hoolikad, et hoida ära stsenaarium, kus digitaalsest vaktsiinipassist saab kõikehõlmav süsteem, mis on ülesehituselt sarnane Hiina Rahvavabariigi sotsiaalse krediidi süsteemile. 

Eluaegse liberaalina olen ma tõsiselt pelglik sellise autoritarismi poole vingerdamise osas. Rahvana on see meie jaoks midagi, milliseks ei tohiks Ühendkuningriik kunagi muutuda. Britannia ei tohiks mitte kunagi saada "näita meile dokumente" QR-koodi ühiskonnaks. Kui ühiskonnas kaasalöömiseks peab näitama QR-koodi, siis see ei ole vabadus. See on midagi täpselt vastupidist.

Ajalooliselt on Ühendkuningriik liberaalne ja tasakaalukas riik. Me ei tohi seda mitte kunagi ära unustada. Liberalismi tõeline olemus on endast erinevate käitumiste ja arvamuste austamine. Avatus uutele ideedele ja valikuvabadus. Hetkel paistab nii, et sellised tervemõistuslikud ja tasakaalukad väärtused on kadumas.

Me lubasime valitsusel, vabaühendustel ja meedial endale koti pähe tõmmata, näidata endale koht kätte, käitusime nii nagu kästi, "järgisime teadust" ja "pidasime ennast turvaliselt ülal". Kõike seda saatis psühholoogiline inimeste vaimu murdmine, mis toimis valitsuse jaoks kilbina, mille taha sai varjuda ajal, kui võeti vastu jubedaid poliitilisi otsuseid.

Autoritaarne riigikord teeb inimeste eludest pool-elud ja see loob orwelliaanliku "Suure Venna" ühiskonna. See võtab ära inimeste vabadused. See nuhib meie järel. Ajalugu õpetab, et autoritaarsus ei lõpe mitte kunagi hästi. Kui me unustame ära ajaloo õppetunnid, tähendab see meie jaoks ainult halba.

(James Melville'i sulest on Objektiivis varem ilmunud arvamuslugu: "Uut maailmakorda kehtestatakse võltsvooruslikkusega")

Tõlkis Karol Kallas