Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) koos abikaasaga 20. augustil 2017 Eesti kõrgseltskonda koondaval presidendi roosiaia vastuvõtul. Foto: Scanpix

Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) toonitas Eesti Päevalehele antud pikas intervjuus, et 2014. aastal vastu võetud, ent siiani rakendamatu kooseluseadusega seonduva suure segaduse tekitasid tahtlikult need jõud, kes surusid nimetatud seaduse piisava poliitilise toetuse puudumise tõttu jõuga läbi poolikul kujul.

“Ma arvan, et see oli tahtlik agenda. Menetlusnormid kõrvaldati sellest seadusest, sest muidu poleks see saanud absoluutset enamust parlamendis. Ei oleks saanud eelmises ega selles koosseisus,” selgitas minister.

Reinsalu sõnul on juhtunud see, mille eest ta hoiatas juba 2014. aasta sügisel: “Minu hoiatus – kuigi öeldi, et mis kriminaalne ja tagurlik tegevus see on – oli, et võtame aja maha ja otsime nendes küsimustes parlamendi poliitiliste jõududega konsensuse. Sel juhul oleks selle asjaga võimalik edasi minna, mitte tekitada kaost. […] Seda ka ei tehtud.  Ja nüüd selgub, et mina, kes pole selle seaduse poolt hääletanud ja pakkusin mitu lahendust, olen hoopis põhiline õigussegaduse tekitaja.”

Lisaks eelnevale märkis Reinsalu, et kuigi ühelt poolt on igati õige, et inimesed peavad saama ühiskonnas korraldada oma eraelulisi asju vastavalt oma paremale äranägemisele, ei saa ta ministrina aktsepteerida seda, kui seadusandlust püütakse rakendada valelike väidete varjus ühiskonnaga ideoloogilise manipuleerimise teenistusse.

Varem on Reinsalu väljendanud (sarnaselt õiguskantsler Ülle Madisega) seisukohta, et ilma rakendusaktide vastuvõtmiseta ei saa kooseluseadust lugeda jõustunuks. Samuti on ta kinnitanud, et praeguses olukorras oleks kõige mõistlikum mitte kooseluseaduse läbisurumisega jätkata ning seeläbi veelgi ühiskondlikke pingeid kasvatada, vaid poolikult läbisurutud seadus tühistada.

Loe lähemalt siit.

Juristide Liit süüdistab justiitsminister Reinsalut kooseluseaduse läbisurumise toppamajäämises

Leht: justiitsministeerium toetab kooseluseaduse kehtetuks tunnistamist

Justiitsminister Reinsalu: ilma rakendusaktideta kooseluseadus ei jõustu