Merkeli istekoht. On see ohus? Foto: Voldemar, Bigstockphoto.com

Üks kahest: kas Vene luure on ootamatult omandanud erakordsed võimed valimiste mõjutamiseks kogu maailmas või on mõnede riikide ladvikud liitunud nõiajahiks, et viia valijate mõtted eemale oma läbikukkunud poliitikast.

Zero Hedge jätab küsimusele vastamise lugejate hooleks ning viitab lihtsalt Reutersi uudisele, millest selgub, et Saksa siseluure on täheldanud Vene propaganda ja valeinformatsiooni levitavate kampaaniate “rabavat kasvu” eesmärgiga destabiliseerida Saksa ühiskonda.

Samal ajal tabavad Saksamaa poliitilist maastikku küberrünnakud, “mis võivad potentsiaalselt ohustada Saksa valitsusametnikke, parlamendiliikmeid ja demokraatlike parteide töötajaid,” hoiatas luureagentuuri BfV juht Hans-Georg Maassen.

Juba novembris kurtis Maassen, et venelased võivad sekkuda eelseisvatesse Saksa üldvalimistesse. Venelased kasutavad tema teatel väga erinevaid propagandatööriistu ning “üüratuid rahalisi ressursse” desinformeerimaks Saksamaal elavaid kaasmaalasi, aga ka poliitilisi liikumisi, parteisid ja teisi otsustajaid.

Angela Merkel ja teisedki Saksa poliitikud on sarnaselt Hillary Clintonile ja Barack Obamale süüdistanud Vene luurajaid ja meediat katsetes levitada “võltsuudiseid”, mille eesmärk on “õhutada rahva seas pahameelt selliste asjade pärast nagu migrandikriis.”

Merkel ütles novembris, et ta ei saa välistada Venemaa sekkumist 2017. aasta valimistesse internetirünnakute ja valeinformatsiooni kampaaniatega.

Eesti välisminister Sven Mikser ootab samuti Venemaa “psühholoogilise sõjapidamise” jätkumist ning valeinformatsiooni külvamist ka pärast USA presidendivalimiste ajal korraldatud küberrünnakuid.

Sven Mikser. Foto: Sven Tupits, Wikipedia
Sven Mikser. Foto: Sven Tupits, Wikipedia

“Võib üsna kindel olla, et nad üritavad seda jälle,” ütles Mikser OSCE koosolekul Hamburgis. “Nad üritavad meid üllatada. Seda tuleb väga tähelepanelikult takseerida ja katsuda end selle eest kaitsta.”

Ja nagu kinnitas äsja Bloombergile Merkeli partei kõrge esindaja Bundestagis Michael Grosse-Bröemer, mängiksid sakslased Vladimir Putinile kätte võidu, kui nad Merkeli tuleval aastal kantsleriks valimata jätaksid, sest Vene presidendile meeldiks rohkem, kui Euroopa suurimat majandust tüüriks sotside, roheliste ja vasakpoolsete kapitalismivihkajate koalitsioon.

Ka tema kutsub kodumaiseid poliitikuid valvsusele katsete suhtes “valimisi manipuleerida.”