Pilt: Piqsels

Reformierakonna riigikogu saadik Hanah Lahe, kelle sõnul tuleb kliimaeesmärke ellu viia ja inimeste poliitilisi eelistusi mõjutada keeldude ning käskudega, kuulub õiguskantsleri inimõiguste nõukotta.

Lahe avaldas 8. oktoobril erakonna kodulehel arvamusloo: "Soovitan Juhan Partsil ja teistel kliimakriisi alahindajatel lõpetada ükskõiksuse narratiivi pedaalimine."

Tema jutust leiab järgmise lause: 

"Tõepoolest – paljusid kliimaeesmärke saab ellu viia vaid käskusid jagades ja keeldusid seades. Kuidas siis veel? Kas inimesed tahaksid vabast tahtest oma majandustegevuse, poliitilise agenda ja isiklikud tarbimisharjumused ümber mõtestada? Mõned kindlasti, aga enamus mitte."

Lahe on üks viiekümnest õiguskantsler Ülle Madise inimõiguste nõukoja liikmest. Nõukoja ülesannet selgitatakse: "Inimõiguste nõukoja eesmärk on nõustada õiguskantslerit inimõiguste kaitse ja edendamise teemal ning inimõiguste olukorra jälgimisel."

ÜRO inimõiguste ülemvoliniku kontori kodulehel kõlab inimõiguste selgituse esimene lause: "Inimõigused on inimestele kuuluvad õigused ainult põhjusel, et inimesed on inimesed ja need [inimõigused] pole ühegi riigi anda, ega võtta."

Alusõiguseid on seitse: õigus elule, inimesi ei tohi piinata ja nendega ebainimlikult käituda, sõnavabadus, usuvabadus, õigus tervisele, õigus haridusele ja õigus elamisväärsele elatustasemele.

Elamisväärse elatustaseme aluseks on odav ja kestlik energia. Milliseid seisukohti esindab poliitikate, kliima- ja majandusekspert Bjørn Lomborg

Vaesus muudab inimõiguste rakendamise võimatuks. Null heitmete eesmärkide poole pürgimine paiskab väga suure osa maailmast vaesusesse. Milline on kliimaeesmärkide täitmise tulemus, võis/võib juba täna näha Sri Lanka pealt

Eesti majandus on kuuendat kvartalit järjest kahanemise kursil ja selle tuumikpõhjus on Eesti valitsuse ning Euroopa Liidu rohekavad. Saksamaa on "tänu" agressiivsetele rohepoliitikatele kukkumas välja maailma tööstusriikide tipust ja Lahe tahab olla Eesti rohepoliitikatega Saksamaale eeskujuks:  "Eesti on peale viimaseid [2023. aasta] valimisi õigemal kursil kui kunagi varem. Täiskiirusel edasi liikudes ning tegudes teadusele toetudes jõuame eesmärkideni kindlalt ja ambitsioonikamaltki, näidates ka teistele Euroopa riikidele eeskuju."

Sõnavabadus on inimõiguste säsi, ilma milleta ei ole olemas teisi inimõiguseid. Reformierakondlane rünnates Juhan Partsi, ründab sõnavabadust. Tema jutu sisuks on, et EL ja Kaja Kallase valitsuse rohepöörde kriitilisi arvamusi ei tohi "pedaalida". 

Maailma kliimadeklraratsioonile on alla kirjutanud tuhanded nobelistid, teadlased ja eksperdid, kelle teaduslikes saavutustes ja ekspertiisis pole põhjust kahelda. Osutatud inimeste seisukoht, paralleelselt Lomborgiga, on ametlike rohkekavade ja nende rakendamise viiside osas üpris kriitiline. Lõplikku tõde ei ole teadusilmas olemas.

19. septembril riigikogus esinedes õigustas Madise muuhulgas sündimata laste tapmise põhiseaduse pärasust inimõiguste nõukoja liikmete arvamusega.

Toimetas Karol Kallas