Ametist lahkuv FBI direktor Robert Mueller (vasakul) vestleb USA justiitsministeeriumis oma mantlipärija James Comeyga 2013. aasta 4. septembril enne viimase vannutamist ametisse. Foto: Scanpix

Läinud nädala lõpus leidis The New York Timesis avaldatud artikli kujul kinnitust varasemalt levinud väide, et Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) teostas luuretegevust USA presidendi Donald Trumpi vastu.

Nagu kirjutas The New York Times neile omaselt allikaid nimepidi nimetamata, alustas FBI uurimist Trumpi suhtes pärast seda, kui too vallandas agentuuri korrumpeerunud direktori James Comey.

Mäletatavasti lõi Comey laineid keeldumisega käivitamast uurimist Trumpi vastu USA presidendiks kandideerinud Hillary Clintoni suhtes, kes kasutas Barack Obama administratsiooni välisministrina tööalases kirjavahetuses ebaturvalist eraserverit.

FBI uurimine oli ehitatud üles USA presidendivalimiste "mõjutamisele" Venemaa poolt ja Trumpi väidetavale koostööle nimetatud riigi liidri Vladimir Putiniga.

Peatselt võttis juurdluses avalikkusele nähtava rolli erivolitustega uurija Robert Mueller, kes on tänaseni tulutult "vene seost" taga ajanud, kulutades enamuse ajast otsides aluseid süüdistuseks Trumpi ja tema kampaaniaga seotud isikute eludest.

Kummalisel kombel on vallandatud Jeff Sessionsi asemele kerkimas Trumpi järgmiseks justiitsministriks Muelleri ammune sõber ja töökaaslane Bill Barr.

Barr, kes senatis kuulamisel Muellerit semulikult Bobiks kutsus, kinnitas, et on eriuurijast "väga heal arvamusel" ning "ta saab minu ametis olles oma töö lõpule viia."

Kriitikud on sageli süüdistanud Muellerit "nõiajahis" Trumpi vastu, kes sisenes USA poliitika kõrgliigasse väljastpoolt nn süsteemi.

Barr ütles senatis, et ta "ei usu, et Mueller nõiajahis osaleks."

Ta ütles samuti: "Mina usun, et venelased sekkusid või üritasid sekkuda valimistesse, ja ma arvan, et me peaksime jõudma selle asja juurteni."

Mõnede vaatlejate (TruNews, alates 17:17) jaoks on arusaamatu, kuidas kerkis Trumpi justiitsministri kandidaadiks Muelleri ammune ja lähedane sõber, ning kes seda meest talle soovitas.

Teadaolevalt ei uuri Trump reeglina inimeste kohta infot internetist, vaid toetub assistentide poolt tema lauale laotatud väljatrükkidele, mis võivad olla valikulised.

Toimetas Urho Meister