Tartus Euroopa Kultuuripealinna 2024 avaüritus. Foto: Scanpix

Tartu2024 näib olevat lisaks homoseksualismi mahitamisele ka kõigis muudes aspektides mõõdukalt roojane ning ebaõnnestunud, aga mis teha, euroopa kultuur on nurjunud koos Euroopaga ja teistsugune ei saa ta olla. Ei saa olla normaalne ka eurokultuuri pealinn või oblastikeskus. 

Luulukontroll on eriti tagurlik meediakriitika žanr, mille viljeleja ei suuda enam vaikides välja kannatada peavoolumeedia kinnisideid, sundmõtteid ja haiglaseid luuluprojekte. Meediaeetika kohustab ajakirjanikke ja muid avalikus ruumis sõna võtvaid isikuid püüdlema tõe poole. Luulud ei ole tõde.

Luul on Wikipeedia definitsiooni järgi „haiguslik (väär), veendumuslik ja kriitikale allumatu mõtlemishäire." Meditsiinilise luulu omadused on järgmised:

  1. Haiguslik (väär) – ilmselgelt tõele mittevastav. Näiteks haige räägib, et tema eksistentsi ohustab verejanuline kliimasoojendajate jõuk. 
  2. Veendumuslik – haige mitte ei avalda arvamust, vaid esitab oma mõtteid kui tõeseid fakte. Haige on veendunud, et kurjategijad kliimat soojendavad.
  3. Kriitikale allumatu – ratsionaalsed seletused ei kummuta haige veendumust.

Luulukriitika ei ole meditsiiniline instants, siin ei ravita kedagi, tasuta diagnoosi ei anta, kuid vajadusel antakse soovitus pöörduda perearsti või apteekri poole. 

A. Eurohullumaja puhvet nimega Tartu2024

Tartu2024 näib olevat lisaks homoseksualismi mahitamisele ka kõigis muudes aspektides mõõdukalt roojane ning ebaõnnestunud, aga mis teha, euroopa kultuur on nurjunud koos Euroopaga ja teistsugune ei saa ta olla. Ei saa olla normaalne ka eurokultuuri pealinn või oblastikeskus. 

Ei ole mul usku ka sellese, et vantide poolt vallutatud Euroopast saab asja, kaugel sellest, läheb veel hullemaks ja see on neile nadikaeltele paras. Mida ebameeldivat me siis seekord Tartu2024 kohta teada saime? On mingi jama riigihanke teljel, et polegi teist nagu õieti. Mis siis ikka, surm ka ei võta sealt, kus mitte midagi ei ole ega tohigi olla.

Piletimüüja kurdab, osundan: "Teine asi, mis hakkab hangete puhul silma on, et kui hankeid tehakse, siis tihti küsitakse ikkagi seda kõige soodsamat pakkumist," kirjeldas ta. "Ja hinnatakse siis piletiplatvormi vahendustasu." Esimene, teine, vahet pole.

Ma toon ka esiteks ja teiseks kuuldavale asjade tegeliku seisu. Isikud, kes ei tea midagi Euroopast ega euroopa kultuurist, ei saa teada midagi ei riigist, hankest ega riigihankest, ei mahugi pähe, ei ole arusaadav, pädevus ja võimekus puudub – täielik sotsialistlik anarhia. Tahaks hr Priimäe kombel kisendada; "Aga mida Teie teie euroopa kultuurist!"

Teiseks, on euroopa kultuuriraha nii palju, et sente veeretama õppinud kohalikud kultuuriparasiidid lihtsalt ei näe põhjust otsida odavamat teenusepakkujat. Nad ilmselgelt ujuvad hõlptulus, see on ometigi oletatav ja loogiline. Loed ja mõtled, mida on ühel tervel täiskasvanud heteroseksualistil tegemist mingi vikerkliimajõuramisega, mõistagi mitte midagi.

Aga on hea, et kamp amoraalseid võhikuid oma soperdamisega eurokultuuri olemust meile lähemalt tutvustavad ja oma auväärse näokuvandi Lehtme oma kõrvale aukohale sätivad – oh jah, see on alles algus, ma ütlen, siin saab veel näha üht koma teist vasakule suundumas ja tööstuslikus koguses – mu vaist sellises kohas ei peta. 

Vaadake neile ametnikele näkku, see on seesama tüüp, seesama veregrupp, tuttav slavatamise perioodist. Esiteks kaotatakse kogu see slaava, mõistagi eelkõige kosmiliste varguste pärast, seejärel kaotatakse ka Euroopa. Ehk on talupoegade mäss edukas ja kadu tuleb traktoristide ja kombainerite õiglase viha tulemusel, sellega oleks kergem leppida.

Vaimsele tervisele on ainult hea, kui väärastunud projektid juba algusest peale kiiva kisuvad, pole enam mingit euroopa kultuuri ja pole mõtet ka sellel teemal luulusid heietada ja tont teab mis kliimarastiale pileteid müüa. Mina ei osta, ilma ka ei võta, tervis on kallim.

B. Meie Jordaania vennad ja õed on parajad seapeedid

Oli seda nüüd vaja, mõelda on vaja, peaga mõeldakse, oinakari. Ei oska muud teha kui meie va liitlasele kätega kallale minna. Seatemp, nagu loomad, tõesti, mis sa selle kohta muud ütled. Siiani ma ikka mõtlesin jordaanlastest hästi ja austasin võimaluste piires, nüüd aga selline õudne ja andestamatu viga:

"USA ametnikud teatasid pühapäeval, et Jordaanias sai surma kolm USA sõjaväelast, vähemalt 34 sõjaväelast sai vigastada. USA süüdistab sõdurite hukkumises Iraani toetatud rühmitust ning president Joe Biden lubas vastust USA sõdurite hukkumisele." Mõistagi ei ole meil mingit põhjust kahelda va Bideni sõnades, tal tuleb ka selgeid hetki ette.

Miks te seda meile tegite? Me ajasime ju vastastikku kasulikku kiviõli äri, kõik said rikkaks, me andsime välja feminismi ideedest kantud ilukirjandusliku teose "Kaotatud au. Armastus ja surm tänapäeva Jordaanias" Norma Khouri mõtlemapaneva, ehkki veidi igava elutöö. Ja see on siis tänu?

Aga kui liitlane hakkabki nüüd Jordaanias madistama ja kui vant sellel ajal vallutab Rootsi, Norra, Inglismaa ja Saarimaa – kas me üksi jõuame kogu Euroopat päästa? Asi pole mitte jõus, vaid viitsimises, ka meie võime maailma päästmisest väsida. See oht on reaalne, ise me muidugi saame hästi hakkama, meil on mitukümmend väga head kahurit ja kaks plastikust miinipaati.

Kogu filigraanse kaitsekontseptsiooni keerasid pekki, hakka nüüd plaani B mõtlema nagu viimane putinist, kes eitab NATOt ja pederastiat, pea hakkab sellest kõigest valutama. 

Meie kõigi vaimse tervise ja närvide huvides tuleks vabariigi kaitsejõududel ja kliimadiversantidel anda ennetav löök Jordaania kuningakoja pihta, ega enne korda majja ei saa. Edasi, Ammani peale!

C. Eks ta ole. Aga kas siis vant ja neeger ei olegi võrdsed?

See lugu räägib Brüsselis majandavatest vene agentidest jne. Kindlasti on jutt õige, ega ma ei eita. On selline linn nagu Brüssel ja Putini agendid on igal pool, neetud õõnestajad. Eriti ameerikas, aga neid jätkub ka oikumeeni äärele. Aga milles on probleem?

Putin halb, Ukraina hea, võit kindel ja abi tarvis. Mis siin pikalt arutada, samas on neeger ja venelane seaduse ees võrdsed, kui islamist võib pead lõigata ja mõõdukalt vägistada ja see on uusnormaalne, siis on ka vene agent uusnormaalne või enamgi veel. Vene sõjakas šovinism on multikultuuri täisväärtuslik osa.

Teen asjakohase kõrvalepõike kirjanduslukku, lähiminevikus viibisin ühes Visby kirjandusmajas, mida nimetasin hellitavalt kuninglikuks naistevanglaks, seal roikus kari logelevad naiskirjanikke kogu maailmast. Kas nad midagi kirjutasid, ei tea, vahtisid telekat ja kiitsid takka, nii on, küll on kole.

Oli ka kohalikku naiosollust, kes muretsesid koos valitsusega venelaste sissetungi pärast, siis saarel veel tanke polnud, aga hallid laevad ja kopterid panid kogu aeg ringi. Oli lõbus, naiskirjanikud kaunistasid ennast märkidega black lives matter. Uurisin, kas venelaste elud siis ei maksagi, nad tahavad ka euroopa ja Gotlandi kultuuri rikastada ning eksperdid ja spetsialistid on nad õige mitme asja peale – miks te nad tahate maha tappa? Mina olen vantide võimu all elanud, ei näe neegritega mingit vahet.

Vastust ma ei saanud, tühi pilk kivistus ja nii jäigi. Vastuseta küsimus kerkis taas pinnale, selle asja võiks keegi brüsseli käsulauda raiuda ja telekasse torgata, siis teaks, kas tuleb okupandirämps maha tappa või anda tasuta hambaravi ja korter. Selgust selles küsimuses ikka veel pole, samas on juba päris kiire.

INVAKATEGOORIA: Aita siili ja Jüri Ratast

Ei neil ole kerge kellelgi, siil ei saa magada ja va Ratase rahu häirib see nurjatu Yana Toom. Tehke ometi midagi, head inimesed. Siil ja jüri võivad nii maohaavad saada. Minu süda aga seda välja ei kannata, tõenäoliselt hukkun. Isegi kui siilid ja jürid on teile ükskõik, heitke suurele kirjanikule armu, süda ei ole kivist, süda on lõhkemas. Viige pekki, pange põhku alla, mõistke kasvõi hukka, aga nii see asi edasi minna ei saa.