(:)kivisildnik Foto: Karol Kallas

Samal ajal kui meie intellektuaalselt terava liitlaspresidendi õhuruumis käib vilgas lahingutegevus tulnukatega ja sama maa kongress mõistab arvestatava häälteenamusega hukka sotsialismi, haigutab meie peavoolus vaikus. Ma ei tea keda arsti juurde saata, aga probleem on tõsine ja vajab kiiret sekkumist.

Luulukontroll on eriti tagurlik meediakriitika žanr, mille viljeleja ei suuda enam vaikides välja kannatada peavoolumeedia kinnisideid, sundmõtteid ja haiglaseid luuluprojekte. Meediaeetika kohustab ajakirjanikke ja muid avalikus ruumis sõna võtvaid isikuid püüdlema tõe poole. Luulud ei ole tõde.

Luul on Wikipeedia definitsiooni järgi „haiguslik (väär), veendumuslik ja kriitikale allumatu mõtlemishäire." Meditsiinilise luulu omadused on järgmised:

  1. Haiguslik (väär) – ilmselgelt tõele mittevastav. Näiteks haige räägib, et tema eksistentsi ohustab verejanuline kliimasoojendajate jõuk. 
  2. Veendumuslik – haige mitte ei avalda arvamust, vaid esitab oma mõtteid kui tõeseid fakte. Haige on veendunud, et kurjategijad kliimat soojendavad.
  3. Kriitikale allumatu – ratsionaalsed seletused ei kummuta haige veendumust.

Luulukriitika ei ole meditsiiniline instants, siin ei ravita kedagi, tasuta diagnoosi ei anta, kuid vajadusel antakse soovitus pöörduda perearsti või apteekri poole. 

A. USA tulistas alla juba neljanda õhuobjekti

ERR annab teada, et liitlase õhuruumis käib vilgas lahingutegevus: "USA võimud teatasid, et riigi õhujõud tulistasid pühapäeval alla juba neljanda õhuobjekti." Mõnes mõttes oli tegemist rutiinse õhupuhastamise operatsiooniga.

Täie mõistuse juures olev president Joe Bideni andis käsu ning meie kõigi lemmik, stiilne hävitaja F-16, lasi mingi imeliku asja põmmdi alla. USA õhujõud lömastasid vastuolulise objekti Michigani osariigi kohal, surmava jõu kasutamise tagajärjel kukkus valgete ülemvõimu ohver ilmselt Kanada vette. Objekti otsib USA hambuni relvastatud rannavalve.

Siiani ei erine uudis millegi poolest Falklandi või Gotlandi igavatest sõjauudistest, kuid on üks mõtlemapanev detail, mida ERR küll mainib, kuid mingil kombel ei selgita, ehkki põhjus kommentaariks on otse kisendav, osundan:

"Objekti allatulistamist juhtis kindral Glen VanHerck. Ajakirjanikud uurisid, kas objektiga võivad olla seotud tulnukad. Kindrali sõnul lahendavad selle küsimuse luureagentuurid. "Ma ei välista midagi," lisas kindral."

Liitlase kõrge väepealik annab ajakirjandusele mõista, et ühendriigis võivad olla sõjas kosmiliste jõududega. Kindral ei eita tulnukate olemasolu, seega on tegu kas vandenõuteoreetiku ja fooliummütsikest kandva klouniga, kes kahjustab planeedi kaitsevõimet või teab ta rohkem kui humanitaarse kõrgharidusega lehelugeja ning teeb tasakaaluka ja igati kaalutletud avalduse oma volituste piires.

Meediatarbija peas tekib kaos. Mida nüüd karta? Keda karta kõige rohkem? Kes on hullemad kõrilõikajad, kas putunistid või kosmosetulnukad? Kas nende jeekimite vastu varjend ja gaasimask üldse aitavad? Kas tuleb varuda hõbekuule, piibleid, soola ja vaktsineerida ennast pühitsetud vee ja küüslauguga või kanda kaasas haavapuust vaia kurjuse südame läbitorkamiseks?

Kindlasti tuleb taolisele pikantsele materjalile lisada vilunud ufoloogide kommenraare, olgu siis Jüri Lina, Igor Volke, Fox Mulderi või Ingrid Peegi sulest. Lendavate taldrikute olemasolus ei ole Pentagoni avaldatud dokumentide valguses kahtlust, kuigi palju on kirjutatud sellel teemal ka meie meedias, veidi tasuta taustainfot ei tee paha.

Ka meie luureinstitutsioonid ja -eksperdid peaksid tulnukasõdade teemal sõna saama, ehk selgub, miks mõni tippluuraja on saadetud metsa sääskede ja puukide pureda. See asi tuleb selgeks rääkida. Kas tegu on vägivaldseid multifilme vaadates hulluks läinud militaristide sonimisega või tõsise maavälise probleemiga? Tõde on kaitsevõime ja võitlusmoraali säilitamise seisukohalt ülimalt oluline.

Ajakirjanduse eesmärk on tõde, mitte hingelise segaduse ja paranoia külvamine. Ehk ründavad kosmilised seened, röövtomatid või kalmaarid järgmisena Baltikumi? Häädemeeste kandis on nähtud üht koma teist. Avalik-õiguslik meedia ei saa ulmelisi teemasid letti lüüa tuima enesestmõistetavusega. Sõda tulnukatega ei ole enesestmõistetav asi.

Kas tuleb ühineda Hiina kommunistide ja putinistidega, et võidelda koos kosmilise anastaja vastu, nagu prohveteeris Ühendriikide neljakümnes president Roland Reagan aastal 1987 ÜROs? Ma kardan putiniste. Jälestan putiniste, selles küsimuses on kõik klaar. Tulnukate küsimus on aga meediatarbija palju halvemini informeeritud, kui oma silmaga ufot näinud ja salapaberites sonkinud Reagan.

Olgu siis nii. ERR tõstis teema, ei jõudnud ega osanud seda arendada, pole kaadreid, pole midagi. Meil on ju ka eraõiguslik meedia, kas keegi vähemalt üritas liitlase tulnukasõdade teemal mingigi selguseni jõuda? Ei ole märganud. Kosmiline intriig on õhus, teema käib korraks läbi ja kõik kirjutavad Tänaku mehetegudest häirimatu rahuga edasi. 

See ei ole normaalne. Tähesõdadega saaks korralikult pappi kokku kühveldada. Keegi peab siin olema hulluks läinud: kas liitlase kindralstaap, meie meedia või lihtne lehelugeja, keda selline veider jutt ajab lihtsalt naerma. Liitlase tõsiseltvõetavus kannatab, meedia tõsiseltvõetavus kannatab.

Ma ei tea, keda arsti juurde saata, aga probleem on tõsine ja vajab kiiret sekkumist.

Ei saa välistada ka kõige tõenäolisemat varianti, et tegu on lihtlabase propagandavalega, korrumpeerunud ja ebakompetentne sõjamasin magas Hiina luure õhupallid maha, lasi neil pikka aega laamendada, asi imbus meediasse ja pandi suure kella külge ning häbistatud kontor hämab nüüd lendavatest taldrikutest.

Kes teab, kes uurib, kes kirjutab?

B. USA kongress mõistis hukka sotsialismi

Lugu on igati mõistlik, teema väga oluline. Sotsialism on luupainajalik probleem ning meie liitlase otsused on meile olulised ja seda mitte ainult teadmiste täiendamise mõttes. Meedias on aegade algusest peale rõhutatud, et liitlased ei kaitse meid, kui me ei jaga nende väärtusi, meid ei mõisteta ja hakatakse veel vaenlaseks pidama või midagi sellist.

Nüüd on juhtunud oluline suunamuutus Ameerika Ühendriikide poliitikas, osundan: "Teisel veebruaril toimus USA kongressis hääletus sotsialismi küsimuses. 328 saadikut olid sotsialismi vastu. 86 olid poolt. 14 ei arvanud midagi.

"Sotsialistlik ideoloogia tekitab vajaduse võimu koondumise järele, mis ikka ja jälle on kukkunud kokku kommunistlikesse ja totalitaristlikesse riigikordadesse ning vägivaldsetesse diktatuuridesse," arvab Eesti julgeoleku tagatise kongress.

Uudis ilmus siinsamas Objektiivis ja ei jäänud mulle kuskilt mujalt silma. Meie iseseisvuse, sõltumatuse ja turvalisuse seisukohat ülimalt oluline teave läks vasakliberaalses meedias kaduma.

Vastutustundetu tegevus, kaitsevõime õõnestamine. Hirmus lugu, julgen ma öelda.

Vasakhullusest haaratud meedia lihtsalt ei ole võimeline endale aru andma, et nad ise on kongressi poolt hukka mõistetud ja peaksid Eesti kaitsevõime säilitamise eesmärgil ameti maha panema, igaveseks vaikima ja Venemaale kolima, et kui neid õiglane karistus aktsioon tabab, siis kannataks ka kuri Putin.

Miks peaks Pentagon ja NATO kaitsma sotsialismist läbiimbunud Eestit, kui abi vajavad liitlase väärtusi jagavad konservatiivsed riigid nagu Poola ja Ungari? Ei peagi. Selline eluliselt tähtis info, aga lugeda pole seda kusagilt. Mina võtan kongressi igal juhul väga tõsiselt ja soovitan sotse, sotsialismi ja sotsialistlikke ilminguid igal võimalusel ignoreerida. 

Ei loe sotse, ei vali sotse, ei tee midagi sotsialistlikku. Mida täpselt ei tohi teha, on sotside valimisprogrammis kirjas – vaenukõne, "homoabielu" jms. Liitlane mõistis hukka, see viib totalitarismi, totalitarism on halb. Ei taha totalitarsismi. 

Erinevalt tulnukatest, kellest me teame vähe, on eesti rahvas sotside türannia all äganud ja kandnud raskeid ohvreid. Küüditamised, tapatalgud, lauslollus, see kõik on ajalooraamatutes kirjas. Õnneks on meil nüüd tugev liitlane võitluses punase hädaohuga. Iga patrioot peab nüüd otsustama, kas ta on patrioot või sotsimolu, mingeid vahevorme enam olla ei saa.

Oleme olukorras, kus sotsialistlike kinnismõtete all kannatav meedia on eluliselt tähtsa teema kinni mätsinud, kaitsevõimet rüvetanud ja selle eest mõistan ma nad otsustavalt hukka. 

Invakategooria: üks Pärnu teatri näitleja on 10 aastase staažiga narkomaan

Sellest on kirjutatud palju igavaid lugusid. Tegelikult on narkomaania halb, väga halb, see mahitab organiseeritud kuritegevust, muudab meelelahutustööstuse labaseks ja rikub inimeste tervise.

Narkomaanide ajud kannatavad kõige rohkem – deliiriumis ajavad nad segast juttu ega ole võimelised tegelikkuses orienteeruma, pahatihti on nad ohtlikud endale ja teistele. 

Ärge sööge kokakiini, see hävitab teie aju, see teeb teid täiesti juhmiks. Kokaiin on katastroof. Ajudeta isikud ei ole targad. Lugege ise õudu tekitavast uuringust: kokaiin paneb aju ennast õgima.