Sven Sildnik, kirjanikunimega (:)kivisildnik. Foto: Markus Järvi

Meie peale ei hakka ussi- ega püssirohi, fakt. Pealegi on hetkel veel aega põgeneda, Ukraina on nagu Sinimäed, hoiavad vaenlast kinni, seni kuni me paremad asjad laudlina sise pakime ja Pärnu sadamast hakkepuidu praamiga minema paneme. Rootsi on nüüd ka vist kusagil NATO lähistel, hea kindel koht, äraproovitud, ülimalt turvaline. Välja antakse ainult natsid.

Luulukontroll on eriti tagurlik meediakriitika žanr, mille viljeleja ei suuda enam vaikides välja kannatada peavoolumeedia kinnisideid, sundmõtteid ja haiglaseid luuluprojekte. Meediaeetika kohustab ajakirjanikke ja muid avalikus ruumis sõna võtvaid isikuid püüdlema tõe poole. Luulud ei ole tõde.

Luul on Wikipeedia definitsiooni järgi „haiguslik (väär), veendumuslik ja kriitikale allumatu mõtlemishäire." Meditsiinilise luulu omadused on järgmised:

  1. Haiguslik (väär) – ilmselgelt tõele mittevastav. Näiteks haige räägib, et tema eksistentsi ohustab verejanuline kliimasoojendajate jõuk. 
  2. Veendumuslik – haige mitte ei avalda arvamust, vaid esitab oma mõtteid kui tõeseid fakte. Haige on veendunud, et kurjategijad kliimat soojendavad.
  3. Kriitikale allumatu – ratsionaalsed seletused ei kummuta haige veendumust.

Luulukriitika ei ole meditsiiniline instants, siin ei ravita kedagi, tasuta diagnoosi ei anta, kuid vajadusel antakse soovitus pöörduda perearsti või apteekri poole. 

A. Ah et tiblad tulevad? See on Putini jutupunkt ja punkt

Enne kui asume analüüsima seda vägagi kurjakuulutavat, otse proapokalüptilist avaldust palavalt armastatud ja laialdaselt tunnustatud võimuri suust, jutt käib siis USA kaitseminister Lloyd Austinist ja tema prohveteeringust, hingame mitu korda sügavalt sisse ja välja ja ei hakka mingil juhul koleda häälega uluma.

Hüsteeritsemine ei muuda olukorda paremaks, pealegi on eesti kõigi aegade meister kunstilises hüsteeritsemises väga austatud Mati Unt, loetagu selle kohta nii Vahingu "Noort Unti" kui tema päevaraamatuid. Undi nüanseeritud, süvapsühholoogilisele ja viimseni väljapeetud hüsteeriahoogudele ei ole amatööridel kuigi palju lisada.

Ameerika jõustruktuuride ametnikud jagunevad mõjukuselt kolme kategooriasse, kõige kõrgemal asuvad vormiseelikut kandvad transvestiidid ja muud soohämarusega õnnistatud mõttehiiglased, neile järgnevad tihedalt kannul rassilised vähemused ja pärast tükki tühja maad tulevad üksikud valged keskealised mehed, kellel rõhumise kõrvalt vaevalt et jääb aega millekski muuks.

Isand Austin kuulub teise kategooriasse, seega mõjukas aga mitte kõige mõjukam, ühesõnaga kuulata võib, aga pähe ei pea õppima, on arenguruumi. Seega mõõdukalt kaalukas tuleviku ettekuulutus, kindlasti ei lähe 100% täide. Ja millest siis lugupeetav räägib, osundan:

„Kui Putin võtab Ukraina üle, saab ta endale Moldova, Gruusia ja võib-olla ka Baltimaad," ütles esindajatekoja välisasjade komisjoni esimees Michael McCaul väljaandele Messenger pärast seda, kui Bideni valitsuse kõrged sõjaväe- ja luureametnikud teavitasid esindajatekoja seadusandjaid Kongressi vajadusest kiita heaks abi andmine sõjast räsitud Ukrainale.

Võibolla võtab üle, aga võibolla võtab kätte ja sureb hoopis maha, välistada ei saa. Aga kuidas sa vene mees võtad üle püha Ukrainamaa, kui seal on ees Eesti kahurid, igasugused muud head eesti asjad ja rahad ja va Kaja Kallas mõistab ülevõtmise silmapilkselt hukka. Ei ole nii lihtne see ülevõtmine, paneme sinikollased lipud uuesti rinda ja pekkis on kogu see alatu projekt.

Moldoviitidest ja grusiinidest pole muidugi kellelgi kahju ning nad ohverdatakse suurema kasu nimel nii või teisiti, meie – kartmatu laulurahvas, oleme aga selles küsimuses ülimuslikus positsioonis, me istume otsustajatega ühe laua ümber, tönkame lauakombeid, meil on arvel eurod ja mis kõige olulisem, homoabielu on muutnud riigi raudbetoonistki tugevamaks. 

Ühesõnaga meie peale ei hakka ussi- ega püssirohi, fakt. Pealegi on hetkel veel aega põgeneda, Ukraina on nagu Sinimäed, hoiavad vaenlast kinni, seni kuni me paremad asjad laudlina sise pakime ja Pärnu sadamast hakkepuidu praamiga minema paneme. Rootsi on nüüd ka vist kusagil NATO lähistel, hea kindel koht, äraproovitud, ülimalt turvaline. Välja antakse ainult natsid.

Pealegi lisab kõrge ametnik mõndagi julgustavat, lihtsustatult seletades, oleks teataval juhul nagu tarvis oma väed kuskile sisse viia, see olevat isegi tõenäoline idee, ent ei maksa karta: „Seda me püüame vältida." 

Ehk õnnestubki vältida, kui on kindel tahe ja patsifistlik filosoofia, siis kindlasti. Küllap see on nii ja naa, artikkel 5 ja puha, aga õnneks saab neid artikleid natuke vältida ka, seega võib madin tulla hale ja mitu inimest lõppude lõpuks ellugi jääda. Mine hulle tea. Oleks nagu luulud, aga päris kindlat diagnoosi on veel vara panna, mine isahane tea.

B. Teadlane: sündide arvu järsu vähenemise taga on suuresti elukalliduse tõus

Lugupeetud teadlasega ei hakka me vaidlema, kui elu on elamiseks liiga kallis, siis tuleb enesestki mõista maha- ja välja surra. Meenub küll alternatiivhe hüpotees molekulieksperdist Kaja Kallaselt, kes on vahepeal homoasjanduses targemaks saanud, et lapsed sünnivad armastusest. Armastuse puudus on ka kaalumist vääriv argument.

Ütleme nii, et kui on seninägematu demograafiline kuristik, millist pole nähtud ei sõdade, ei revolutsioonide, sõdade, uutmise ega küüditamise ajal, siis jah, muidugi. Elukallidus on liiga keeruline termin, ütleme maa keeli, raha pole, ei saa endale lapsi lubada, nii eks? Ilmselt siis nii ka on. 

Vaenlase propaganda väitel on ukrainlaste kaevikutest leitud hukkunud naisrasedaid, nii et neil on seal mudastes jooksukraavidel siis elukallidusega natuke paremini kui mõnelgi pool mujal. Ei, ei, ei. See peab ikka puhta vale jutt olema, metsavennad veel ehk sünnitasid, euromeelsed vahvad soldatid kindlasti mitte, see on tagurlik asi ja paha.

Ja nagu näha, ei ole teadus tuvastanud mitte mingeid seoseid ei kovidi, Putini ega sundsüstimisega. Süstimine ei puutu kuidagi asjasse, olgugi et sündimine kukkus süstla aastal, see on puha juhuslik kokkusattumus ja vandenõuteooria ja valefakt. Olgu see veel kord üle korratud ja rõhutatud, arvaku võhiklik autor iseenese tarkusest mida tahes – tähtis on ametlik ja teaduslik teadus.

Ma ei tea, kas meil siis ei olegi enam õitsengut? Ja kui õitsengut ei ole, kas me oleme siis täitsa pekkis? Ja kui oleme, siis kelle geniaalsel juhtimisel? Ega siia kuidagi ei puutu äkki jukukoalitsioon ja liberaalse satanismi võidukäik? Eeee, Kaja Kallas ja homoabielu? Eeee? 

Jälle kaldume vandenõuteooriatesse, riiki ei juhi kindlasti mitte va Kaja Kallas vaid mingi süvalombi transatlantiliste molluskite kleepuv bande. Jah, selle tõdemusega peaks olema nõus nii Kaja, Juku kui nende suure südame ja kõrge laubaga valijad. See olgu nii. Hea on lugeda 199% teaduslikku ja täiesti luuluvaba tüviteksti. Tuhat tänu autorile ja toimetusele. Ära jõudsime oodata.

C. Guajaana ja Venetsueela väljusid kontrolli alt

Täitsa ogarad, kas seda oli ka siis nüüd veel vaja. Kas on vähe verevalamisest Piiblimaal ja maa all. Ei ole vähe, on täitsa parajalt, paljud kiidavad, on õnnejunnis, midagi ei kurda. Meie ei ole seda sõda tellinud, kui peaks asjaks minema, poolt valida enam ei oska, mürske ära anda ei ka ole ja ei huvita ka. 

Kus see Guaajana üldse on? Saime siiani ilma Guajaana demokraatiata hakama, küllap veame veel mõne nädala välja. Kes teab, palju meile üldse elupäevi on antud, keegi ei tea, võibolla on õli juba maha valatud, nagu mõnes satanistlikus romaanis Meistrist, Margaritast ja Kuradist. Oh jah. Mõttetu sõda tuleb sealt, kui sedagi.

Mõistan otsustavalt hukka, ei maksa ikka moe pärast sõdima hakata, niikuinii meediamenu kõigile ei jätku, ei maksa ennast petta, mingit abi ka ei tulle, selle võrra ehk notitakse ka vähem, hea seegi. Jube ikka, kui sõjaluulud on ka metsikutesse kolgastesse jõudnud, see on see internet ja telegraaf.

INVAKATEGOORIA: Eesti langes Pisa pingereas neljandaks

Väike kukkumine, väike langemine, väike hala, väike mure. Kõige lollimad meie lapsed veel ei ole ja see ongi põhiline. Ega spordis pole vaja ka esimene olla, piisab sellest, kui oled viimane, kes saab raha ja ka selle nimel käivad meeleheitlikud lahingud. Nii on, kust tuleb loll mõte, et laulurahvas peab igas asjas esimene olema? Pole sellist seadust.

Pealegi kiirendab meie demograafia teel vaakumisse, lõpuspurt missugune, pole demograafiat, pole ka lapsi ja selle Pisa testi võib koos Pisa torniga meie poolest kas või põlema pista. 

Ja ongi häbilugu läbi.