(:)kivisildnik Foto: Karol Kallas

Lisada on vaid nii palju, et inflatsioon ei ohusta loodust, naiste õigusi, homoseksualiste ega transaktiviste, seega on tegu teisejärgulise probleemiga, mis pole kõneväärt.

Luulukontroll on eriti tagurlik meediakriitika žanr, mille viljeleja ei suuda enam vaikides välja kannatada peavoolumeedia kinnisideid, sundmõtteid ja haiglaseid luuluprojekte. Meediaeetika kohustab ajakirjanikke ja muid avalikus ruumis sõna võtvaid isikuid püüdlema tõe poole. Luulud ei ole tõde.

Luul on Wikipeedia definitsiooni järgi „haiguslik (väär), veendumuslik ja kriitikale allumatu mõtlemishäire." Meditsiinilise luulu omadused on järgmised:

  1. Haiguslik (väär) – ilmselgelt tõele mittevastav. Näiteks haige räägib, et tema eksistentsi ohustab verejanuline kliimasoojendajate jõuk. 
  2. Veendumuslik – haige mitte ei avalda arvamust, vaid esitab oma mõtteid kui tõeseid fakte. Haige on veendunud, et kurjategijad kliimat soojendavad.
  3. Kriitikale allumatu – ratsionaalsed seletused ei kummuta haige veendumust.

Luulukriitika ei ole meditsiiniline instants, siin ei ravita kedagi, tasuta diagnoosi ei anta, kuid vajadusel antakse soovitus pöörduda perearsti või apteekri poole. 

A. ERR Brüsselis: Euroopa Keskpanga hinnangul panganduskriisi ei paista

Kaupmehed, kapitalistid, investorid, spekulandid, pankurid ja muu selline seltskond on kogu aeg ärevil nagu hüsteerilised mittebinaarsed naisterahvad. Turud on permanentse ja globaalse psühhoosi äärel ja on seda alati olnud. Nende jaoks on hädaldamine ja virisemine normaalne olukord, seepärast tuleb igasuguseid panga- ja kriisikolumne lugeda täiesti külma rahuga.

Kusjuures panga- ja kriisiuudised on praegusel hetkel rahustavad, võiks isegi öelda uinutavad. Kapitalistidega tulebki rääkida nagu lastega: varsti tuleb jõuluvana ja süstib sussi sisse, turud usuvad kõike. Kusjuures fakt on see, et pankuri sussi sisse alati midagi ka poetatakse, riikidel rahapuudus ei ole.

Ühesõnaga mingit panganduskriisi ei saa juba teoreetiliselt olemas olla, öelgu siis eurosatraabid ja bürokraadid mida iganes. Olgugi et mitmete Ameerika, Šveitsi ja Saksamaa suurte pankadega on pahasti, on tulevikuväljavaated ikkagi ja raudkindlalt 200% roosilised, osundan ERRi puhtaveelist allikat:

"Euroopa Ülemkogul toimus reedel euroala kohtumine, kus Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde kinnitas liidritele, et panganduskriisi ei paista."

Soovitan kõigil minusugustel panga ja rahakaugetel isikutel kõrgete ametnike pangajutte uskuda, sest mida meie ka teame. Ma ise olen muidugi veendunud, et kõik kukub kolinal kokku ja mitte liiga kauges tulevikus, aga soovitan seda vabakutselise literaadi arusaama võtta kui ilukirjandust, külajuttu, fäntäsit ja horrorit. 

B. Deutsche Banki aktsiate hinnalangus pani turud muretsema

Mis ma siis räägin, kõik on korras, aga päev hiljem avaldab ERR paanikat ja kaotusmeeleolusid levitava paskvilli. Kohe näha, et avalik-õiguslik meedia ei tea pangandusest mitte midagi. Poologarad turud tuleb otsustavalt hukka mõista, sest nad õõnestavad Euroopa institutsiooni usaldusväärsust, üleilmset turvatunnet ja avalikku korda ning Eesti Vabariigi hauarahu.

Las hüsteeritsevad, mis see meisse puutub? Ühe muistse majanduskriisi ajal kadusid kultuslikud börsiuudised avalik-õiguslikust meediast üldse ära. Tegemist ongi nürimeelse kraamiga, mida ükski endast lugupidav kirjaoskaja isegi vasaku jalaga ei puuduta. Toon siin täna mõned tekstinäited, et tõestada – tegu on skisofreenilise jõuramisega, need on raskekujulised luulud.

Mis see siis on kui mitte skisofreenia? Turud rabelevad hullumeelsuse äärel, ametnik paneb aga kala näoga tuima. Lõhestunud meediaruum, lahendamatud vastuolud ühe ja sama loo sees, osundan:

"Deutsche Bank on oma ärimudelit põhjalikult moderniseerinud ja ümber korraldanud ning see on väga kasumlik pank," ütles Saksamaa kantsler Olaf Scholz reedel Brüsselis Euroopa Ülemkogul ajakirjanikele. "Muretsemiseks pole mingit põhjust."

Miks peaks keegi võõraste pankade, võõra liitriikliku moodustise ja võõra raha pärast muretsema? Kui raha on liiga palju, kuluta ära, anna vaestele, kaeva kasvõi üks suur auk, asfalteeri selle põhi ära ja tunne elust rõõmu. Ei saa ma nendest rikastest aru. Kui on nii raske oligarh olla ja närvid ei pea ikka üldse vastu – laostu siis ja mine tööle.

Probleem ei ole pankades, ega turgudes, probleem on mõtlemises, ärevuses, kliinilises depressioonis ja madalas enesehinnangus. Mida saab üks majanduskriis tervele ja tugevale inimesele teha – ehituspoel on iga võimu ajal orja vaja. Va Kaja Kallas on samuti minuga ühte meelt, korras on kõik see värk:

"Eesti peaministri Kaja Kallase sõnul on üldiselt Euroopa saanud energia- ja majanduskriisiga paremini hakkama kui kardeti, kuid edaspidi on inflatsiooni teise laine oht."

Lisada on vaid nii palju, et inflatsioon ei ohusta loodust, naiste õigusi, homoseksualiste ega transaktiviste, seega on tegu teisejärgulise probleemiga, mis pole kõneväärt.

C. Citi: Euroopa kinnisvaraaktsiad võivad näha 50% suurust langust

Postimees halab täiesti ilma asjata. "Kinnisvarafirmad seisavad silmitsi nõudluse vähenemisega, kuna tõusnud intressimäärad vähendavad hüpoteeklaenude taotlusi ja majanduslanguse oht takistab üüritulu saamist."

Selgitan olukorda konkreetse näite varal, inimene elab kas oma lossis, kindluses, mõisas või barakis. Keegi ei ela kinnisvaraturul. Sul on pea kohal katus, mitte aktsiad. Nii lihtne see ongi. Turg saab ka väga hästi hakkama, süstitud langevad rivist välja ja nende kinnisvara läheb sujuvalt üle ukraina päritolu tööjõule – võiks öelda et turg õilmitseb ja loob töökohti, nii et too aga immigrante juurde ja tunne elust rõõmu.

Meenub, et Londonis, mis muidugi ei ole enam Euroopa, vaid maailma urruauk, olid korterid juba mõnda aega tagasi nii kallid, et võlga maksavad tagasi kolm põlvkonda, sina võtad laenu ja lapselaps maksab ehk kunagi tagasi. Kui kukubki 50%, väga tore, lapselaps saab vabaks ja ka lapsel on vähem maksta. See on vabadus, kui nimetada asju õigete nimedega.

Pealegi on õnne nimel kõrgemal pool ära otsustatud, et eraomand kui selline tuleb üldse likvideerida, nii et varsti ei puutu ei kinnisvara ega kinnisvaraturg enam ühegi lihtsa inimese unerahusse. Las ametnikud ja suurfirmad ägavad. 

Tegemist on puhtakujulise luululise oletusega, tõenäolisem on see, et sõda laieneb, seega tuleb esialgu veelgi rohkem põgenikke ja hinnad turul tõusevad, siis pommitatakse kõik puruks ja hinnad tõusevad veelgi, juhul kui muidugi keegi ellu jääb. Kui ei jää, siis pole üldse mingeid probleeme, kõige vähem on aga muret väärtpaberitega.

D. Pangaaktsiad rallivad tänu SVB müügile

Läheb aga päevake tuleviku poole ja pilvitus turu taevas kiirgab majanduskasvu päike rikkuse ja kasumi kirgast valgust nagu poleks hüsteeriat olnudki:

"Pankade aktsiad tõusid esmaspäeval ja kergitasid aktsiaturge, kuna hirm panganduskriisi ees vähenes tänu sellele, et USA piirkondlik laenuandja First Citizens Bank omandas suurema osa kokkuvarisenud Silicon Valley Bankist."

Üks päev üks jutt, teine päev otse vastupidi, see ongi skisofreenia. Siis on vaja sekkuda, kas suhkruvett veeni süstida või ma ei tea. Igal juhul ma ehk veenan neid kahte inimest, kes veel äriuudiseid loevad, et seda ei ole vaja teha. Sooneutraalse kaltsunuku Sipsiku seiklused on ka loogilisemad ja realistlikumad.

E. Investeerimisaasta tõi Eesti Pangale 157 miljonit miinust

Nüüd on väike probleem väikesel pangandusgigandil, paistab nii, ohohohooo:

"Eesti Pank jäi eelmisel aastal esimest korda viimase ligi 20 aasta jooksul oma investeeringutega miinusesse. Eesti Pank kirjeldab aruandes, et investeerimisvarade miinuseks oli 2022. aastal kokkuvõttes 157 miljonit eurot, mis on suurim kahjum keskpanga investeerimisajaloos. Keskpanga investeerimisvarade tootluseks oli -9%. Isegi finantskriisi ajal polnud Eesti Pank investeerimisportfelliga kahjumis."

Tõlgin, olukord on halvem kui finantskriisi ajal, aga mis siis ikka. Paistab et kesklinnas vabaneb päris korralik kinnisvara. Palju õnne uuele omanikule, europrognoosi kohaselt saab poole hinnaga kätte. Huvitav kas EP annab juhtunu mälestuseks välja ilusa pildiga uue meenemündi? Soovitan kujutada sellel peenrahal põhjata kübarat ning vermida seibi keskele suur must auk.

F. Eesti Panga prognoos: majanduse seis tänavu paraneb

Mõistagi jälgime me kõik huviga EP prognoose, sest ajaloolise kahjumiga pank ilmselgelt näeb kõike, näeb kaugele ja natuke paremini kui merikotkas. Sealt see kahjum tuleb:

"Järgmistel aastatel majanduskasv tugevneb 3% lähedale. Sellele aitavad kaasa välisturgude taastumine, odavam energia, aeglasem tarbijahinna kasv, tarbijate ostujõu suurenemine ja nii ettevõtete kui ka majapidamiste kindlustunde paranemine, mis loob paremad eeldused uute investeeringute tegemiseks."

Kui on veel vahendeid, soovitan kindlasti investeerida ja just sellesse sektorisse, kuhu kühveldavad raha EP astroloogid, sensitiivid ja augurid. Nagu öeldud, kahju on ju ainult paberi peal, kuu peal ei ole kindlasti mitte mingit kahjumit ega hävingut, ainult tolm.

Eesti Panga uudistele on raske lisada midagi muud kui hiniini, klistiiri ja märgadesse linadesse mähkimist. Juhul kui peaks tulema puudus pikkade käistega triiksärkidest, siis võib tühjad inkassaatorikotid rätsepa juurde viia. 

Invakategooria: Andres Jõesaar: terve ja vaba meedia aitab kaasa ka elanike heaolu tõusule

Õnneks on korüfeed, teadlased, tippametnikud, tõsised tegijad ja suunamassöörid leidnud lahenduse ikka ja jälle silmapiirile kerkivale turuprobleemile, oli ka viimane aeg:

"Hea tervise juures olev vaba meedia aitab kaasa Euroopa Liidu siseturu toimimisele ja selle kaudu ka elanikkonna heaolu tõusule."

Ma olen alati arvanud, et midagi head peab ka sellest uusstalinistlikust liidust tulema, nüüd on siis kõrtsides suitsetamise keelule lisandunud siseturgu turgutav vaba meedia maksustatud voogedastuse ja vaenukõne kriminaliseerimise vormis. Vabadus on orjus, ütles klassik. Pool veergu vaba ajakirjandust ja mürgi neutraliseerimiseks kohe kiiresti kaks peatükki klassikat, muidu läheb hulluks.

"Tugeva, kvaliteetse ja sõltumatu meedia eksisteerimiseks vajaliku seadusandliku raamistiku täiendamine on käsil ka Euroopa Liidu (EL) tasandil."

Õnneks pole vaja midagi ise mõelda, vaba ajakirjanduse seadus on tulemas, kindlasti on see kohustuslik ja võetakse meil vabatahtlikult kasutusse ja turg lööb õitsema ning turu nähtamatu käsi haarab järgmise ohvri järele. 

Siin omade vahel võime kõike rääkida ja ehk isegi uskuda, aga oma psühhiaatrile ärge sellist jama ajage, suu kinni Eesti Panga koha pealt, pärast ei jõua apteegi arveid ära maksta.