(:)kivisildnik Foto: Karol Kallas

Kivisildniku luulukontroll analüüsib nädala meedialuule ja muid haiglaslikke ühiskondlikke nähtusi kliinilise täpsusega. Seekord soovitatakse poliitik Reinsalule rohkem seltsimees Foucault' tsitaate ning tuletatakse "Müürilehe" invakategoorias meelde, et lihatööstus ei saa minna üle taimekasvatusele, kuna liha on loomne toit ja loomset toitu ei saa teha robotitest, paekivist ega valgest ristikheinast.

Luulukontroll on eriti tagurlik meediakriitika žanr, mille viljeleja ei suuda enam vaikides välja kannatada peavoolumeedia kinnisideid, sundmõtteid ja haiglaseid luuluprojekte. Meediaeetika kohustab ajakirjanikke ja muid avalikus ruumis sõna võtvaid isikuid püüdlema tõe poole. Luulud ei ole tõde.

Luul on Wikipeedia definitsiooni järgi „haiguslik (väär), veendumuslik ja kriitikale allumatu mõtlemishäire." Meditsiinilise luulu omadused on järgmised:

  1. Haiguslik (väär) – ilmselgelt tõele mittevastav. Näiteks haige räägib, et tema eksistentsi ohustab verejanuline kliimasoojendajate jõuk. 
  2. Veendumuslik – haige mitte ei avalda arvamust, vaid esitab oma mõtteid kui tõeseid fakte. Haige on veendunud, et kurjategijad kliimat soojendavad.
  3. Kriitikale allumatu – ratsionaalsed seletused ei kummuta haige veendumust.

Luulukriitika ei ole meditsiiniline instants, siin ei ravita kedagi, tasuta diagnoosi ei anta, kuid vajadusel antakse soovitus pöörduda perearsti või apteekri poole. 

A. Reinsalu kutsub Euroopa riike vähendama oma diplomaatide arvu Venemaal

Urmas Reinsalu on Wikipeedia andmetel poliitik. Millist laadi poliitik lugupeetav on, selgub ERRi lugedes, osundan: "Välisminister Urmas Reinsalu ütles, et kutsub üles Euroopa Liidu riike diplomaatilistes suhetes Venemaaga järgima pariteetsuse põhimõtet, mille järgi oleks diplomaatide arv vastavalt mõlemas riigis võrdne."

Tundub olevat sotsialist, feminist või midagi veel hullemat. Kuidagi teisiti ei saa tõlgendada tema auväärsuse üleskutset Euroopa rahvastele rakendada diplomaatias pariteetsusprintsiipi. Sõnaraamatute järgi tähendab pariteetsus üheõiguslikkust ehk võrdväärsust, Avalduse mõte on selge, diplomaatia olgu nagu jalgpall, kus kõigis meeskondades on ühepalju mängijaid, antud juhul 11 vutimeest, tennise paarismängus aga 2.

Jääb arusaamatuks, miks pariteetsuse nimel tuleb vähendada. Vastik popsimentaliteet. Suurendamine on ometi Euroopale sobivam, väärikam ja õiglasem. Kui iga Euroopa riik saadaks Venemaale 10 000 diplomaati, las siis venelased pingutavad, et meiega sammu pidada. Ehk variseb kogu porukas üle jõu käiva koorma all kokku ja Putin kukutatakse raevunud rahvamassi poolt tagumise jalaga.

Sotsialistlikust vaatevinklist on asi muidugi õige, võrdsus eelkõige, närvesööv koonerdamine, möönan, oh jah, tühja kah, kahjuks on riigid tegelikkuses erineva rahvaarvuga, erineva pindalaga, nende majanduslik ja poliitiline võimekus ning pretensioonid on vägagi erinevad. Hiina ja Vatikani saatkonnad on siiani olnud ebapariteetesed ja seda põhjusega. 

Vatikani elanike arv on 618 isikut, samas ehitas Hiina Suursaatkond Tallinnas oma töötajatele neljakorruseline 14 korteriga elamu. Ei kisu kuidagi pariteetseks, samas Aasia rahvaste poole Reinsalu võrdsusülekutsega ei pöördunud. See on solvav. Oleks väga vaja pöörduda. Sotsialism on ikkagi internatsionaalne ja globaalne projekt, näiteks Aafrika riikide rahvastik kasvab pidevalt, seetõttu oleks ilmtingimata vaja saatkondi pidevalt suurendada, et tagada demokraatia.

Kahjuks ei ole noor poliitik võtnud sotsialismi põhimõtteid omaks jäägitult, lähenemine on formaalne ja pinnapealne. Õige pariteetsus on sookvoodid, homoseksuaalide ja transvaalide piisav esindatus, diplomaatide sooneutraalsus laiemalt ja sotsiaalne õiglus süsteemsemalt, mitmekesisus ja puuete paraad, mille sotsikeelse termini ma olen unustanud.

Puuded ja sotsialism ei käi kunagi üksi, koos sotsialismi ja feminismiga tuleb diplomaatias võtta kasutusele ka avatud piirid ja rohepööre, ega muidu maailma ei päästa ja tuleb maailmalõpp. Saatkond on eelkõige emamaa territoorium, nagu väike riik, seega tuleb saatkondade piirid avada ja kes ennast kohale viitsib vedada ongi diplomaat – see on õige vasakliberaalne pariteet.

Käisin just Euroopas ja hotelli kõrval magas muhe afroeurooplane tänaval kaltsuhunniku all, miks ta ei võiks magada Eesti saatkonnas ja saada selle eest korralikku palka? Miks diplomaadid ei ole meile eeskujuks ja ei söö sitikaid? Jälle üks tõsine probleem, mis va Reinsalul on jäänud lahendamata. 

Vilunud luulukontrolörina tuleb nentida, et seekord on meie ees unikaalne juhtum, kus paranoiline luulusüsteem ei ole omandatud rahuldaval tasemel. Ei veena, ei ole konkurentsivõimeline, piinlik on lugeda – kui inimene on asunud progressiivse jõugu hiilgavale teele, siis tuleb ennast harida, tuleb pingutada, harrastuslikul tasemel pariteeditsemisel ei ole mingit perspektiivi. 

Rohkem seltsimees Foucault tsitaate, seltsimehed! Ei maksa endale perearsti juures häbi teha.

B. Erdoğan: Rootsil ei maksa enam Türgi toetust NATO-sse astumisele oodata

Delfi kohta täitsa viisakalt kirjutatud lugu, saab aru millest räägitakse: "Rootsi ei peaks pärast nädalavahetusel toimunud protesti Türgi saatkonna juures Stockholmis, kus muu hulgas põletati koraani, ootama Türgi toetust NATO-sse astumisele, teatas Türgi president Recep Tayyip Erdoğan eile."

Sõimu ja kiunu torkas silma ainult ühes kohas, osundan: "topeltkodanik ja paremäärmuslik provokaator Rasmus". Kergelt pääses topeltkodanik Rasmus, ei mingit putinismi ega kannibalismi. On liiga napisõnaline ja vaoshoitud uudis, lugeja on pettunud. Jälle peab ise mõtlema hakkama, miks ajakirjanik ei ütle, kuidas peab, ja kes on eestis samasugused kaabakad?

Jääb arusaamatuks, miks ei mõisteta hukka religioossetes eelarvamustes rähklevat Erdoğani ja ei tunnustata ateistlikku selgitustööd läbiviivat Rasmust, topeltkodanikku. Taustal kumab küll ähvardus, et kui Türgi Rootsi julgeolekut ei taga, siis on kõik läbi. Aga võibolla ei ole ka, erinevalt Eestist ei ole kuningriik sõjas. 

Mis saab, kui NATO asju otsustavad Erdoğani laadsed islamistid, kes Rootsi kaitsevõimet otseselt ja meie turvalisust kaudselt ohustavad? Kuidas arengute valguses suhtuda NATOsse ja islamisse? Kas need on üks ja sama asi? Kas igaks juhuks oleks mõistlik Rootsi diplomaadid välja saata? Ehk vajab Rootsi meie eriteenistuste abi, et kord majja lüüa?

Kui me tagasime julgeolekut Iraagis ja Afganistanis, kas me ei peaks siis ka Rootsis natuke rahu valvama ja koraani? Kas Türgi tuleb meile appi, kui me oleme ateistlik riik? Kas me saame avaldada Türgile survet? Kas me peaksime türklase rahustamiseks tegema mõne Allahile meelepärase teo? Kui, siis millise?

Polegi ju tähtis, kuidas asjad tegelikult on, ajakirjanduse ülesanne on jätta toimuvast sobiv mulje. Sellist muljet ei jäänud, siginesid kõhklused ja kahtlused. Seekord ei jõudnud luulud piisava intensiivsusega lugeja teadvusesse, tekkis vaakum. Miks ei saa süüdimatult väita, et väga austatud Erdoğan on hulluks läinud ja ta kukutatakse kohe, mina küll usuksin. Kõik usuksid.

Loeks, muheleks ja saaks eluga edasi minna, nüüd on täielik paanika. Vasakväljaannetele soovitan hoida oma joont, kui oled hakanud hullu panema, siis pane tuima näoga edasi. Ka nõdrameelne stabiilsus on stabiilsus, hetkel jääb mulje, et olukord ei ole kontrolli all. Kõhe hakkab, ainus lootus on see, et meie president alustab edaspidi oma loenguid koraani tsitaadiga, andku tuld, ega see tükki küljest ära ei võta.

Kokkuvõttes tuleb lugejatel soovitada juua suhkruvett, kõik need Vene diplomaadid ja värgid, seda on liiga palju. 

C. PIRET HARTMAN ⟩ Vajame ühtset arhitektuuripoliitikat

Kas mõni meie kultuuriminister on kunagi üldse ajanud selget ja mõistlikku juttu? On küll, kunagi rääkis Rein Lang sellest, et totrad naistekad saavad meeletut raamatukogude laenutustasu ja oleks vaja kodumaistele auhinnatud ja nomineeritud teostele midagi nagu hüvitiseks või nii. Jutt oli õige, aga ta sai korralikult vastu päid-jalgu selle eest ja pikemas plaanis ei juhtunud midagi. Vast tehti mingi ametlik paber.

Kas saab olla midagi lihtsamat, kui auhinnatud raamatute esiletõstmine ja premeerimine? Lapsemäng, odav, mõistlik – aga kas midagi sellist toimub? Ei toimu. Kuidas saab üldse olla võimalik, et ministeeriumis tekib idee, pealegi idee, mis on midagi muud kui kirjanduslik disko kirjanduspäeval või Kreutzwaldi päev või mingi muu päev?

Aga saab, osundan: "Tänavuse Majandusfoorumi eel toimus Davosis Euroopa kultuuriministrite kohtumine, mis keskendus kvaliteetsele ruumiloomele, kirjutab kultuuriminister Piret Hartman (SDE)." Vaat kust tuul puhub, Davosist, isehakanud maailmavalitsejate, transhumanistide ja sitikasööjate urgastest. Jälk.

Meie kinnisvara turul kehtib reegel, et hinnatakse eestiaegseid maju ja stalinismi rasket pärandit, see tähendab, et arhitektuur on jäänud minevikku ja seni kuni pole leiutatud ajamasinat, ei ole midagi teha. Stagnatsiooni periood, järgnev Eesti vabariigi epohh ja äbarik euroliit on tootnud arhitektuurilist saasta ning sitikasööjad ja nende pooletoobised jüngrid ei muuda seda fakti.

Pole arhitektuuri, ei ole enam ammu. Millest te räägite, kodanikud satanistid-transhumanistid? Puhas luul. Kas keegi tahab öelda, et kaubamajad Tallinnas, Tartus ja mujal on arhitektuur? Ei ole. Kaugel sellest. Kas selle jama kokku keeramine lõpeb mingi ministeeriumi soigumisega? Ei lõpe, see mandumine käib juba mitu inimpõlve ja läheb järjest tülgastavamaks.

Minge ometi tänavatele, vaadake mida te näete ja lõpetage idiootlik plära. Toitke oma sante, kodanikud ministrid ja ärge elage fantaasiamaailmas. Inimlik kannatus teie haldusalal on ahastamapanev. 

Kordan, ei ole arhitektuuri ja ei tule. Esimesel võimalusel pöörduge abi saamiseks oma eriala parimate asjatundjate poole. Hästäg: luupainajad, meelepetted, luulumõtted, hüsteeria ja muud vaimutevuse rikked, 

P.S. Pooled ravimid palun saata kulleriga joonelt Davosesse.

Invakategooria. AKTIVISTI ANKEET: KARIN KANAMÄE

Müürileht teeb alati tuju heaks, habemega naised, rindadega mehed, vaimukääbused ja muu laadapalagan on omalaadne klassika. Menüüsse lisandub sajanditega mõndagi, veganid, aktivistid jms. Osundan:  "Keskkonnaministrina rahastaksin taimsete toodete innovatsiooni ja lihatööstuse üleminekut taimekasvatusele."

Tegelikult on nii, et lihatööstus ei saa minna üle taimekasvatusele, sest liha on loomne toit ja loomset toitu ei saa teha robotitest, paekivist ega valgest ristikheinast. Vanasti õpetati seda koolis. Liha saadakse loomade ära tapmise teel – veised, kanad, sead jne – veri välja, soolikad hunnikusse, sool peale ja ahju.

Ma lihtsalt soovitan mitte rahastada asju, mida ei ole olemas. Ei ole reaalne, ei ole võimalik, kõlab totakalt ja on ogar. Ja ei maksa ka rääkida keerulistest asjadest, millest täpselt aru ei saa. Kui ei saa kirjutamata jätta, vormista soga ulmejutuks, siis ei sega. Vahel loevad Müürilehte ka normaalsed inimesed. 

Võibolla ei olegi kohe vaja arsti juurde ninna, küsi õpetajalt, räägi oma vanematega, eelkõige vanavanematega, nad on kindlasti taime- ja loomakasvatusest kuulnud ning võivad jagada asjakohaseid selgitusi. Need ei ole üks ja seesama asi, kindel. Olen muuhulgas eriloomakasvatust õppinud. Enne lugeda, siis kirjutada, alati tuleb nii paremini välja.