Markus Järvi ja Varro Vooglaid. Fotokollaaž: Objektiiv

ERJK-i suurem osa liikmetest leiab, et SAPTK tegi 2023. aastal Riigikogu valimiste ajal Varro Vooglaiule ja Markus Järvile keelatud annetuse ning nõuab neilt selle summa ulatuses SAPTK-ile raha tasumist. Vooglaid ja Järvi vaidlustasid nõude kohtus ning hiljutises määruses tagas kohus neile menetlust lõpetava kohtulahendi jõustumiseni esialgse õiguskaitse.

Vooglaid ja Järvi esitasid käesoleva aasta 14. veebruaril Tallinna halduskohtule Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjon (ERJK) ettekirjutusi vaidlustava kaebuse. Hagejad selgitasid kaebuse esitamise tagamaid 15. veebruaril avaldatud Objektiivi uudises:

"ERJK seisukoha kohaselt tegi Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) oma kampaaniat ellu viies keelatud annetuse Vooglaiule ja Järvile, kuna nad kirjutasid SAPTK eestvedajatena alla sihtasutuse kampaaniamaterjalides sisalduvale pöördumisele, millega hoiatati, et kui valimiste järel moodustavad valitsuse Reformierakond, sotsid ja Eesti 200, siis väga suure tõenäosusega asutakse abielu määratlust Eestis kehtivates seadustes ümber kirjutama ning tõmbama nn vaenukõne kriminaliseerimise teel koomale ka sõnavabaduse piire. ERJK hinnangul muutis see SAPTK kampaania Vooglaiu ja Järvi valimisreklaamiks."

Ühes kaebusega esitasid Vooglaid ja Järvi esialgse õiguskaitse (EÕK) taotluse, et kohus peataks kohtuvaidluse ajaks ettekirjutuste täitmisele pööramise. 

ERJK vaidles hagejate taotlusele vastu, nõudes kohtult selle rahuldamata jätamist. Esimesel märtsil tegi kohus määruse, millega lükkas ERJK argumendid tagasi ja rahuldas Vooglaiu ning Järvi põhjendustega nõustudes EÕK taotluse. 

Vooglaiu sõnul ei ole see võit, küll aga on tegemist väikese vahevõiduga. Riigikogu EKRE fraktsiooni kuuluva parteitu Vooglaiu sõnul vältab kohtuvaidlus tõenäoliselt aastaid.

Kohtumääruse resolutsioon kõlab:

"Rahuldada Varro Vooglaiu ja Markus Järvi esialgse õiguskaitse taotlus ning peatada Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni 15.01.2024 ettekirjutuste nr 112 ja 113 täitmine kuni asja menetlust lõpetava kohtulahendi jõustumiseni."

ERJK komisjoni kuuluv Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna Tartu Linnavolikogu liige Silver Kuusik kommenteeris sotsiaalmeedias, et komisjoni otsus nõuda Järvilt ja Vooglaiult SAPTK-ile raha maksmist, ei langenud komisjonis ühehäälselt.

ERJK-i juhib sotsiaaldemokraat Liisa Oviir ja aseesimees on Indrek Tarandi vend Kaarel Tarand

Komisjoni liikmed on: 

  • riigikontrolli nõunik Airi Mikli
  • riigiametnik Heiki Sibul
  • reformierakondlane Väino Linde
  • Isamaa erakonda kuuluv Rakvere abilinnapea Kert Karus
  • kundalini jooga õpetaja ja tervendaja Imre Sams,
  • EKRE liige Silver Kuusik ja 
  • erakonna Eesti 200 juhatuse liige Aleksei Jašin.   

Toimetas Karol Kallas