Protestijad Kolumbia haridusministeeriumi ees, 10. august 2016. Foto: Guillermo Legaria, AFP/Scanpix

Pärast 10. augustil toimunud massilisi proteste kõikjal Kolumbias on riigi president Juan Manuel Santos tühistanud plaanid kehtestada riigi koolides "transsoolise hariduse" programmi.

"Kohtusime äsja kardinal Rubén Salazari, apostelliku nuntsiuse Ettore Balestrero ja Kolumbia relvajõudude piiskopi monsenjöör Fabio Suescúniga. Kordasime neile – ning kinnitame ka kõigi teiste konfessioonide esindajatele –, et ei haridusministeerium ega valitsus pole kehtestanud ega propageerinud ning samuti ei hakka kunagi propageerima niinimetatud sooideoloogiat," ütles Santos protestidele järgnenud päeval peetud pressikonverentsil.

ÜRO homobuklett viis tänavaprotestideni

Santos väitis, et haridusministeeriumi buklett, milles õpetatakse lapsi aktsepteerima transsoolisust ja homoseksuaalsust, polnud tegelikult ametlik vaatamata sellele, et see kandis Kolumbia lesbist haridusministri Gina Parody nime ning haridusministeeriumi logo.

Buklett, mis anti välja koostöös ÜRO rahvastikufondi ja UNICEF-iga, tekitas riigis protesti ning kutsus esile katoliku piiskoppide konverentsi ja Kolumbia peaprokuröri hukkamõistu. Pahameel viis möödunud kolmapäeval mitmetes suuremates linnades toimunud protestideni, milles kümned tuhanded lapsevanemad nõudsid programmi lõpetamist ning Parody ametist kõrvaldamist.

"Kordame seda, mida haridusminister on viimastel päevadel juba öelnud: ÜRO rahvastikufondi dokument koolikeskkondade kohta avaldati ÜRO kodulehel ilma ministeeriumi nõusolekuta. Nimetatud organisatsioon on seda ka avalikult tunnistanud," ütles Santos.

Ta lisas, et haridusministeerium ei anna heakskiitu bukleti pealkirjaga "Mittehegemoonne seksuaalne orientatsioon ja sooidentiteet koolis" kasutamiseks.

Peaprokurör: see oli katse lapsi indoktrineerida

Kolumbia riigiprokurör Alejandro Ordóñez jäi presidendi antud lubaduste suhtes skeptiliseks ning kutsus vanemaid üles valvsusele, kuivõrd näeb toimunus katset indoktrineerida lapsi.

"Meil on tõendeid, et see buklett on olemas. On tõendeid, et sõlmiti osakondadevaheline kokkulepe ning et koolidirektoritele on korraldatud sel teemal töötubasid," ütles Ordóñez.

"Hariduspoliitikat ei tohi kasutada selleks, et ohustada või ära võtta vanemate esmaõigust otsustada oma laste hariduse üle. Valitsus peab sellise tegevuse lõpetama, sest lapsevanematena ei luba me neil hariduspoliitikat selles suunas edasi arendada," lisas ta.

Tekst: Matthew Cullinan Hoffman

Tõlkinud: Maria Vooglaid