Maarja Ora peab Objektiivi vastu suunatud laimuväited ümber lükkama ja tasuma osa meie kohtukuludest. Olgu öeldud, et edaspidi potsatab meie advokaadi nõudekiri iga eraisiku või väljaande postkasti, kes on Objektiivi või SAPTKd laimanud ja alusetult Kremli sidemetes, rahastuses või "lojaalsuses" süüdistanud, tõdeb Objektiivi peatoimetaja Markus Järvi.

Hiljuti jõudsime olulise teetähise ja pretsedendini.

SAPTK on ligi kümme aastat talunud laimu, nagu oleksime Kremli poolt rahastatud või mingit pidi Venemaaga seotud kodanikuühendus. Kõik need süüdistused on edasi kandunud ka SAPTK portaalile "Objektiiv". 

Ent ühel hetkel meil sai villand. Eelmise aasta 8. juunil esitasime oma vandeadvokaadist esindaja kaudu Tartu Maakohtule hagi Maarja Ora vastu, kes oli 24. märtsil Tõnu Trubetsky postituse all esitanud laimu, nagu oleks Objektiiv Kremli poolt rahastatud ja Kremlile lojaalne väljaanne.

Eelnevalt oli meie advokaat pöördunud Ora poole kohtuvälise nõudekirjaga, millega nõudsime laimavate väidete kustutamist ja ümberlükkamist. Ora aga nõudekirjale ei vastanud ega rahuldanud ka selles esitatud nõudmisi.

Peale kohut nõustus Ora kompromissiga: ta peab oma laimu eest avaldama sotsiaalmeedias algset kommentaari ümberlükkava postituse ning tasuma SAPTKle 1000€ kohtukulude hüvituseks.

Oluline on märkida, et kohtunik ei võtnud arvesse mitmeid SAPTK rahastust käsitlevaid peavoolumeedia laimuartikleid, kus meile heideti kaudsemalt või otsesemalt ette seoseid Venemaaga. Erinevalt Maarja Orast, suudavad nimelt advokaatide abi kasutavad peavooluväljaanded oma väiteid tempereerida, nii et ei esitata konkreetseid faktiväiteid, vaid tegeletakse süstemaatiliselt oma oponentidele halva kuulsuse ja varju heitmisega, millest juriidiliselt võhiklikud ja suboptimaalse funktsionaalse lugemisoskusega publik teeb oma peas neile sobivad järeldused.

See ongi olnud peavoolu modus operandi meie suhtes juba pikemat aega: loobi pori, kasuta kuulujutte ja laetud silte (marukatoliiklased, äärmuslased, vihkajad, venemeelsed jne), hoidu sealjuures kontrollitavate faktiväidete ja tõendite esitamisest ning midagi jääb sinu oponendile ikka külge. Kuskilt nagu polekski kinni haarata.

Nii on toiminud valelik propaganda aastasadu. Oluline on luua kuvandit ja sellega kaasas käivat ebamäärast faabulat, mitte pakkuda tõendeid ja dokumente.

Ise olen öelnud mitmele süüdistaajale, nii palju kui ma nendega olen viitsinud vestlusesse asuda: kas soovite tõendeid, et oleme Venemaa poolt rahastatud ja omame seoseid Kremliga? Kui te meid ei usu, siis pöörduge Kaitsepolitsei poole. Helistage Kaarli kiriku vastas asuva kapo peakorteri uksekella ja paluge neil esitada tõendeid, et SAPTK on saanud sentigi raha Venemaalt või omab ühtegi sidet Kremliga.

Kas te tõesti arvate, et kui meil oleks sellised sidemed olemas, poleks Damoklese mõõk meie peade kohal juba ammu kukkunud?

Kui teil aga tõendeid pole ja meie enda juttu te millekski ei pea, siis pange suu kinni ja kasutage suurepärast võimalust vaikida.

Olgu lõpetuseks öeldud, et edaspidi potsatab meie advokaadi nõudekiri iga eraisiku või väljaande postkasti, kes on Objektiivi või SAPTKd laimanud ja alusetult Kremli sidemetes, rahastuses või "lojaalsuses" süüdistanud.

Aitab küll. Kuskil on piirid.

Kes soovib neid piire kombata, võib selles veenduda ühe kosmeetilise erandiga – nüüd ei kavatse me enam minna kompromissile, vaid käime kasvõi kõik kohtuastmed läbi, et ennast laimu ja valeväidete eest lõplikult kaitsta.