Pilt: BigStockPhoto

Venemaa asevälisminister Sergei Rjabkov teatas 25. aprillil, et juhul kui NATO riigid peaksid Poolasse paigutama tuumarelvad, saab Poolast esmane sihtmärk.  

"Sellesuunalised arengud [tuumarelvade Poolasse paigutamine] ei taga suuremat turvalisust," vahendab Rjabkovi sõnavõttu Zerohedge

Venemaa meedia kirjutab:

"Moskva peab igasugust tuumarelvade jagamise kokkuleppe laiendamist loomult "sügava ebastabiilsuse tekitamiseks" ja "tegelikuks ähvarduseks Venemaale", vahendas 25. aprilli Rjabkovi sõnavõttu TASS. See kohandub lisaks ühistegevusele, kus tuumarelva omava Ameerika Ühendriikide juhitud sõjalise liidu liikmeid õpetatakse kasutama Ameerika raudvara [ilmselt on mõeldud tuumarakette]. Veelgi enam käib see tuumabaaside rajamise kohta, "millest Varssavi tulipead räägivad", jätkas ta."

Venemaa välisministeeriumi kõneisik Maria Zahharova täpsustas lisaks, et "igasugused Poolasse paigutatud tuumarelvad võivad sõja korral NATO-ga olla õigustatud sihtmärkideks". Kommentaatorid nendivad, et sellist seisukohta võib mõista, et Moskva näeb neid "esmaste sihtmärkidena".

Rjabkovi ja Zahharova väljaütlemised on reaktsioon Poola presidendi Andrzej Duda 22. aprillil ilmunud intervjuule, milles ta teatas, et Poola on "valmis" tuumarelvade paigutamiseks selle territooriumile, kui NATO peaks oma idatiiva tugevdamiseks otsustama seda teha. Siinjuures tuleb osutada, et kuna NATO peamine tuumavõimekuse jagamise programmi varustajaks ja järelvaatajaks on Ameerika Ühendriigid, siis võimalikud Poolasse paigutatavad tuumarelvad on USA päritolu.

"Venemaa paigutab üha suuremas koguses relvastust Königsbergi oblastisse [Kaliningradi]. Hiljuti viis see oma tuumarelvad Valgevenesse," jätkas Duda. Tema sõnadest loetakse välja, et Poola presidendi hinnangul peaks NATO vastama Venemaale samaga. Valgevenes arvatakse hetkel olevat paarkümmend Venemaa taktikalist tuumaraketti.

Kus asuvad Euroopas Ameerika Ühendriikide tuumapommid ja kuhu Pentagon kavatseb paigutada täiustatud B61 tuumaraketid. Allikas: infobrics.org

Duda sõnul on Poola ja Ameerika Ühendriigid pidanud tuumarelvade Poolasse paigutamise üle aru juba "mõnda aega" ja Poola on selleks valmis.

Reaalsus kipub olema siiski selline, et kuna Venemaa tuumaähvardused on viimasel ajal muutunud üha jõulisemaks, siis on Ameerika Ühendriigid sellise käigu osas pigem äärmiselt ettevaatlikud. NATO tuumarakettide Poolasse paigutamine muudaks niigi pingelise tuumaolukorra veelgi tulisemaks. Samal ajal ei näita Ameerika Ühendriikide huvide eest seisva Ukraina ja Venemaa vaheline sõda (proxy war) hetkel vaibumise märke.

NATO-s on kolm ametlikku tuumariiki: Ameerika Ühendriigid, Ühendkuningriik ja Prantsusmaa. Mitmesse NATO riiki – Belgiasse, Saksamaale, Itaaliasse, Hollandisse ja Türki – on paigutatud taktikalised tuumarelvad.  

Arvatakse, et kui tuumarelvad peaksid tõepoolest Poolasse jõudma, siis vastab Venemaa sellele veelgi suurema hulga tuumarelvade Euroopa piiridele paigutamisega.

Toimetas Karol Kallas