Päästeteenistus kustutab süüdatud autot Stockholmi Kista eeslinnas 12. mail 2013 Foto: Scanpix

Rootsi soovib saada NATO liikmeks. Kuidas suudaks aga suures kogukonnas tegutseda süsteemselt ja organiseeritult riik, kes ei suuda tagada korda oma maa-alalgi? Vaenlasi ei tasu otsida välismaalt! Esmalt tuleks rootslastel kord majja lüüa oma kodumaal, alles seejärel mingu otsima oma kohta laias maailmas, kirjutab Ungari poliitikavaatleja Lajos Orosz.

1970. aastatel jälgis maailm heaolu-Rootsit harda imetlusega. Lapsena kuulsin räägitavat, et kui keegi oli seal unustanud pargipingile oma fotoaparaadi, siis leidis selle järgmisel päeval sealtsamast. Kõik see on juba möödanik.

Väidetavalt on ses riigis 65 sisenemisohtlikku piirkonda, kus Rootsi politsei ei jaksa korda hoida. 30–40 aastaga on Rootsi valitsuste enesehävitajalik, kontrollimatut sisserännet toetav poliitika muutnud selle rahuliku riigi vaat et sõjaolukorras olevaks riigiks.

Hüüdlausega „Kui probleemi pole, küll tekitame" on loodud elamiskõlbmatu Rootsi, kus paljud ei julge õhtul enam õuegi minna. Igapäevaste plahvatuste ja tulistamiste ohvriks langevad juba rahumeelsed tavainimesedki. 

Uusliberaalid kohtlevad inimesi kui asju. Näevad neis vaid võimalikku tööjõudu ja tarbijaid. Uusliberaalidele ei tule pähegi, et inimestel on oma kultuurilised juured, ajalugu, usk, hingeside isamaaga, ühesõnaga, palju muudki peale bioloogilise külje. Uusliberaalid kohtlevad inimesi kergeltasendatavate juppidena, keda saab kontinentide ja riikide vahel iga kell solgutada, kui kellegi suva ja majandushuvid seda nõuavad.

Huvitav, kui need libaliberaalid peaks ise sattuma oma ebaseaduslike sisserändajate kodumaale, siis kui kergelt kulgeks kohanemine seal neil? Neil tasuks selle üle mõtiskleda, siis nad ehk taipaks, et kultuurierinevuste tõttu ei saa sisserändajate massiline riikitoomine toimida kunagi. 

Rootsi soovib saada NATO liikmeks. Kuidas suudaks aga suures kogukonnas tegutseda süsteemselt ja organiseeritult riik, kes ei suuda tagada korda oma maa-alalgi? Vaenlasi ei tasu otsida välismaalt! Esmalt tuleks rootslastel kord majja lüüa oma kodumaal, alles seejärel mingu otsima oma kohta laias maailmas!

Autor on Ungari poliitikavaatleja. Käinud ka Eestis, jälgib siintoimuvat elava huviga praegugi.

Ungari keelest tõlkinud Tõnu Kalvet