Välisminister Sergei Lavrov Venemaa välis- ja kaitsepoliitika nõukogu istungil - 14. märts 2018. Foto: Scanpix

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles laupäeval, et endise Vene topeltagendi Sergei Kripali ja tema tütre mürgitamiseks kasutatud aine võis olla närvimürk BZ, mida ei ole kunagi Nõukogude Liidus ega Venemaal toodetud, vahendavad uudisteagentuur Reuters, Vene riiklik uudistekanal Russia Today ja BNS.

Lavrov tugines oma Venemaa välis- ja kaitsepoliitika nõukogu istungil esitatud sõnavõtus Šveitsi kaitseministeeriumi koosseisu kuuluva Spiezi labori poolt 27. märtsi aruandele, milles esitatud tulemused viitavad sellele, et uuritud närvimürk võib kuuluda hoopis USA ja Suurbritannia relvastusse.

Lavrov luges istungil ette kohti aruandest, mis näitavad, et kasutatud aine sisaldas endas jälgi närvimürgist BZ (kinuklidinüülbensilaat):

"Uurimise tulemuste kohaselt sisaldasid proovid jälgi toksilisest kemikaalist BZ ja tema prekursoritest."

"See aine kuulub USA, Suurbritannia ja teiste NATO riikide relvastusse."

Spiezi labor saatis tulemused küll Rahvusvahelisele Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioonile (OPCW), kuid nad piirudusid oma aruandes vaid aine keemilise valemi kinnitamisega, jättes mainimata kõik muud Šveitsi aruandes sisalduvad faktid.

"Sellega seoses me küsime OPCW-lt, miks informatsioon, mis peegeldas Spiezi labori spetsialistide järeldusi, jäeti lõppdokumendist täielikult välja," ütles Lavrov, süüdistades OPCWd Skripali-juhtumi uurimistulemustega manipuleerimises.