Rahvusvaheliselt lennult saabuv reisija Austraalia Sidney rahvusvahelises lennujaamas 29.11.2021. Foto: Scanpix

Aafrika Meditsiiniühingu sõnul on SARS-CoV-2 Omikroni tüvi levinud Mustal mandril juba kaks kuud, kuid see on märksa ohutum kui Delta tüvi ja Aafrikas on vähenenud nii Covid-19 juhtumite kui surmade arv.

Aafrika Meditsiiniühingu (African Medical Association) uuringus nimetatakse Omikroni "muret tekitavaks tüveks" (variant of concern) ja kuigi viimase kahe kuu jooksul on Aafrika koroonasurmade ja juhtumite arv vähenenud, on nii Euroopa Liit, Ameerika Ühendriigid kui mitmed teised riigid katkestanud lennuühenduse mandriga, vahendab India uudistekanal News N9ne.

Omicron on väidetavalt seitse korda nakkavam kui Delta tüvi, kuid ometigi viimase kahe kuuga on mandri Covid-19 juhtumite ja surmade arv langenud.

Aafrika Meditsiiniühingu kinnitusel on Omikron levinud mandril juba kaks kuud, see on muteerunud 45 korda, kuid millest hoolimata on koos koroonaviirusega surmade arv langenud. Omikroni haigestunud inimestel ei esine enesetunde märkimisväärset halvenemist ja haigus möödub kergete nähtudega. 

Lõuna-Aafrika meditsiiniteadlase Angelique Coetzee, kes on Lõuna-Aafrika Meditsiiniühingu juht ja kes oli üks esimesi, kes juhtis Omikroni tüvele tähelepanu, sõnul ei põhjusta uus SARS-CoV-2 tüvi rasket haigestumist. 

Coetzee sõnul on tema juurde viimase kümne päevaga [28. novembri seisuga] ravile jõudnud pisut üle kolmekümne Omikroni tüve kahtlusega patsiendi, kes kõik on täielikult paranenud ja seda ilma haiglaravita. Mis äratas tema tähelepanu, olid haigete ebatavalised sümptomid.

Meditsiiniühingu juhi sõnul oli üheks haigestumise põhitunnuseks äärmuslik väsimus, mille tõttu inimesed ka haiglasse pöördusid. Enamus haigetest olid noored, alla 40 aastased mehed ja vähem kui pooled olid vaktsineeritud.

Patsiendid kurtsid veel lihaste valu, "kriipivat kurku" ja kuiva köha. Mõnel üksikul haigel oli kerge palavik. Sellised kerged sümptomid pole teistele SARS-CoV-2 tüvedele omased ja nende puhul kulgeb haigus sageli raskemal kujul.

Coetzee informeeris terviseametnikke "kliinilisest pildist, mis ei sobitu Deltaga" – mis on Lõuna-Aafrika Vabariigi kõige levinum tüvi – 18. novembril kui tema juurde jõudsid esimesed seitse uudse tüvega patsienti. 

Coetzee sõnul ei väida nad, et Omikroni puhul ei või ilmneda tõsiseid haigestumisi, kuid tänaseni pole neid veel leitud. Arvatakse, et teiste tüvede immuunsusest pole Omikroni vastu kasu ja vaktsiinide võimalikku kaitset uue tüve vastu alles hinnatakse.

Lõuna-Aafrika ametlik statistika näitab, et viimastel päevadel raporteeritud Covid-19 juhtumitest on ¾ põhjustanud Omikroni tüvi.

Teadaolevalt on Omikroni tüvi jõudnud ka Itaaliasse, Belgiasse ja Ühendkuningriiki. Mõned juhtumid on avastatud Austraalias.

Botswana, kus Omikroni tüvi esimesena avastati, valitsus üllitas 25. novembril pressiteate, milles väidab, et esimesed neli avastatud Omicroni tüvega patsienti olid kõik täielikult vaktsineeritud.

Toimetas Karol Kallas