Samal ajal Brüsselis: Emmanuel Macron (pahemal) on vallandanud vaimustuse Saksa kantsleri kohusetäitjas Angela Merkelis (kollases) ning Hollandi peaministris Mark Ruttes (Merkelist paremal). Mõnede kõrvalseisjate nagu Slovakkia peaministri Robert Fico (paremal ääres) ja Tšehhi kolleegi Andrej Babiši (tagareas keskel) pilgud kõnelevad pigem tülpimusest. Foto: Scanpix

Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni verinoorest erakonnast La République En Marche kavatsevad kuuldavasti marssida minema umbkaudu 100 nende esindajat parlamendis.

Nagu ütles üks lahkuda plaanijaist Patrick Vignal, osutusid paljud neist parlamendiliikmeteks "juhuslikult."

"Paljudest said parlamendiliikmed juhuslikult, tänu Macroni fotole nende [kampaania]plakatitel, olles registreerunud [partei nimekirja] internetis," ütles Vignal.

Ning nad ei aimanudki, et "poliitiku elu on karm, mitte kaisukarupiknik."

Parteisse ja parlamendi tuldi tihti tasuvatelt kohtadelt kodanikuühiskonnas ning nüüd ei saada aru, miks peab niivõrd pikki tunde sandikopika eest seal saalis ja komisjonides kätt tõstma.

Samuti ollakse parasjagu pabinas pressiga suhtlemisel ning tuntakse õudust mõeldes võimalusele, et huultelt lipsab mingi prohmakas.

Sel nädalal tekitaski juba piinliku olukorra naisterahvas, kes ütles end olevat väsinud parlamendiliikmena "pastat söömast."

Tegelikult teenivad parlamendiliikmed Prantsusmaal ikkagi üle 5000 euro kuus ehk kolm miinimumpalka.

Päästmaks olukorda on kümme vanemat ja karastunud rahvaesindajat moodustanud omamoodi hoolekandegrupi, kus nad suunataju kaotanud uustulnukaid poputavad ja neile hüva nõu pakuvad.

Mõned juba pilkavad neid sellepärast ja kommunist Sébastien Jumel ütles suisa, et tema vaestel "ületöötanud" kolleegidel on nüüd päris oma "psühholoogilise nõustamise üksus."

Ühe parlamendiliikme sõnutsi on kurnatuse tõttu lahkumas ligikaudu 100 Macroni parteist pärit parlamendiliikmest, teine väidab et pigem viiskümmend.

Kokku on neid seal 313.

Juba novembris teatasid erakonnast lahkumisest 100 inimest, tuues põhjuseks Macroni ülbe juhtimisstiili.

Liberaalne, Euroopa-meelne… Tekkis veel üks Prantsuse partei