Maris Hellrand ja Maia-Liisa Anton. Foto: Facebook/kollaaž

Politsei otsustas Euroopa Parlamendi saadiku Jaak Madisoni (EKRE) abipolitseiniku staatusest vabastada pärast Maris Hellrandi ja Maia-Liisa Antoni MTÜ-lt Süvariik laekunud kaebekirja, kirjutab ERR. Hellrand kuulub muuhulgas SA Liberaalne Kodanik (SALK) juhatusse, mõlemad naised on pikalt organiseerinud ka eelmise valitsuse vastaseid meeleavaldusi muuhulgas Stenbocki maja ees liikumise “Jah vabadusele, ei valedele” raames.

MTÜ poolt 18. jaanuaril politsei- ja piirivalveametile (PPA) saadetud kirjas päriti aru, kas Madisoni poolt vestluses Varro Vooglaiuga väljendatud seisukohad on kooskõlas abipolitseiniku kutse-eetikaga ning kas politsei juhtkond peab neid vastuvõetavaks. Kirjale 28. jaanuaril vastanud PPA Põhja prefektuuri Ida-Harju politseijaoskonna juht Roger Kumm lubas seepeale Madisoniga vestelda. 23. märtsil vabastatigi Madison Põhja prefekti otsusega ametist. Kummi poolt ERRile öeldu kohaselt olevat Madison kutsunud saates üles korrarikkumistele.

Maia-Liisa Anton väljendas juba 2019. aasta septembris EPLis avaldatud arvamusloos muret, et EKRE noori “treenitakse relvi kasutama”, viidates ilmselt erakonna noorteliikumise Sinine Äratuse liikmete poolt tehtud külastusele lasketiiru. “USAs on juba näha, kui suur on vaenu õhutava poliitiku sõnade jõud: vaenavad inimesed saavad julgust juurde ja hakkavad lisaks internetis ründamisele reaalselt ründama ja tapma inimesi avalikus ruumis. EKRE noorteliikumine juba õpetab alaealistele relvade käsitsemist,” kirjutas Anton toona.

Maris Hellrand pidi esialgu liituma ka Eestis Vene kogukonna vastu suunatud propagandatööga tegeleva, brittide poolt rahastatud PR-firmaga Zinc.

Madison on antud küsimuses pöördunud kohtusse ja kumbki osapool seetõttu teemal täiendavaid kommentaare ei jaga. Siseminister Kristian Jaani põhjendas Madisoni väljaviskamist abipolitseinike ridadest asjaoluga, et ta ei kandnud “politseiga samu väärtusi”, rõhutades samas, et otsusesse sekkuda ta ei saa. Vandeadvokaat ja Tartu Ülikooli Euroopa õiguse kaasprofessor Carri Ginter leidis hiljutises kommentaaris, et politsei reaktsioon oli õigusalasest vaatepunktist ülepaisutatud.

Toimetas Jaanus Vogelberg