Türgi M60T tank Põhja-Süürias. Foto: Scanpix

Egiptuse majandusteadlase hinnangul võib Türgi ambitsioonikas isetegevus Vahemerel ja rahvusvaheliste merepiiride eiramine viia täiemahulise konfliktini Egiptuse ja Kreekaga. 

Võimaliku konflikti eest hoiatab piirkonna riike Egiptuse majandusteadlane ja kriisijuhtimisspetsialist Abdel-Latif Darwish. Darwish soovitab Euroopa ja teistel maailma suurriikidel kutsuda Türgi korrale, et see lõpetaks Araabia regiooni ja vahemerepiirkonna riikide survestamise, vahendab Lähis-Ida uudisteportaal Al-Masdar Al-‘Arabi. 

Türgi sõlmis Liibüa rahvusliku ühtsuse valitsusega 2019. aasta 27. novembril majandusvööndite lepingu, millega märgiti maha lai koridor Türgi ja Liibüa vahel, kuhu jäävad suured gaasimaardlad ja mida Kreeka peab enda majandusvööndi osaks. Rahvusvahelise õiguse seisukohast on tegemist Türgi isetegevusega ja selline leping ei päde.

Allikas: Jerusalem Center for Public Affairs

Teisipäeval sõlmisid Kreeka ja Itaalia Ateenas merepiiride demarkatsioonilepingu. Darwishi sõnul näitab järjekordne merepiirileping, et “Kreeka püüdlused jätta Türgi president Recep Erdoğan ilma Vahemere idaosa maagaasist olnud väga edukad.”

Itaalia uudisteagentuur Nova teatas kolmapäeval, et Kreeka välisminister Nikos Dendias külastab 18. juunil Egiptust ja visiidi eesmärgiks on taaskäivitada kahe riigi vaheliste merepiiride demarkeerimise kõnelused.

Agentuuri sõnul teatas Dendias peale majandusvööndite lepingu allkirjastamist Itaaliaga, et ta külastab peatselt Egiptust ja tema eesmärgiks on jõuda samuti majandusvööndite osas Egiptusega kokkuleppele.

Sarnaselt Kreekaga on Türgi tegevust murega jälginud ka Egiptus.

Itaalia ja Kreeka majandusvööndite leping ärritab Türgit, sest selle aluseks on Kreeka nägemus, kuidas peaks rahvusvaheliste seaduste järgi Vahemerel merepiire tõmbama.

Rahvusvaheline mereõigus sätestab, et riigi majandusvöönd võib olla kuni 200 meremiili (370 km). Seda arvestatakse ka saarte järgi, ehk kui riigil on kuskil kaugel merel mõni saar, siis hakatakse majandusvööndit lugema sellest saarest.

Kuna suur hulk Kreeka saari on Türgile väga lähedal, siis jätab see Türgile Vahemerele üpris vähe ruumi.

Allikas: dailynewssegypt.com

Toimetas Karol Kallas