ERR, Postimees ja Delfi, te olete kallutatud meelsusmeedia! Te kannate endas avalikult deklareerimata pahempoolset ideoloogilist suunitlust ja kui vähegi võimalik, siis üritate oma ideoloogiat välja käia ja lugejatele pähe määrida kasvõi libauudiste levitamise hinnaga, tõdeb Markus Järvi Trumpi-teemalise võltsraporti kajastust kommenteerides. 

Kuigi Donald Trumpi luureskandaali lõplikud asjaolud pole veel päris selged, on piinlik, kuidas ennast uhkelt kvaliteetajakirjanduseks tiruleeriv meedia – Delfi, Postimees ja ka meie kõigi poolt üleval peetav Rahvusringhääling – asusid levitama ja kajastama uudist, millel, nagu lähemal vaatlusel selgus, puudus tõepõhi ja mis sellisena kuulus kategooriasse fake news.

Praegustel andmetel Donald Trumpi kohta avaldatud alusetud ja tõestamata süüdistused pärinevad endise Briti luureohvitseri ja praegu erafirmat pidava Christopher Steele'i sulest. Eile läksid aga kodumaise meedia veergudel lahti hullud päevad: äkitselt teadsid kõik, et Trump olla Moskvas prostituutidega haiglaseid asju teostanud ja venelastel on tema kohta kompromiteerivat materjali.

Hiljuti süüdistas ERR-i Lauri Tankler Objektiivi libauudise levitamises ja oma lugejate eksitamises. Tankler moraliseeris: "Libauudised, pahatahtlikud ja eksitavad pealkirjad nõuavad nii ajakirjanikelt kui lugejatelt üha enam tähelepanelikkust ja allikakriitikat."

Vaatame siis kuidas nn kvaliteetajakirjandus päev hiljem libauudiseks tunnistatud uudist kajastas.

  • ERR: "Venemaal võib olla USA presidendiks valitud Donald Trumpi kahjustavat infot, teatas teisipäeval telekanal CNN. Memos öeldakse, et Trumpist tehti 2013. aastal seksivideosid prostituutidega, kui Trump külastas Moskvas üht luksushotelli." See oli libauudis.
  • Postimees: "Allikad: Vene agendid jälgisid väidetavalt Trumpi perverssetes seksuaalsetes aktides." Libauudis. 
  • Delfi: "USA luureametnikud: Vene luurel on Trumpi kohta kompromiteerivat materjali." Libauudis. Kommentaari kirjutamise hetkeks avaldas ainukesena eelneva päeva möödalaskmisest artikli siiski Delfi: "Trumpil on seekord õigus: vastased levitasid tema kohta jama."

Huumor ei lõpe aga siin. Postimees sedastab: "Pole kindel, mil määral uus raport Trumpi administratsiooni mõjutab. Tegemist võib siiski olla ka võltsinguga, mis ei oleks Venemaa levitatavate libauudiste valguses ebatavaline." Sellise väikese hoiatuse leiame Postimehe artikli lõpust, mis eelnevalt on rääkinud, kuidas Trumpi olla vaadeldud perverssetes seksuaalaktides. Rääkimata sellest, et Postimees treib arvukaid artikleid teemast, mis võib olla võltsing, ja paneb alles kuhugi artikli lõppu väikese klausli, et kogu lugu võib olla vale, tunnistab ta ka, et suure tõenäosusega levitab ta just selles artiklis, mille te parajasti läbi lugesite, Venemaa libauudiseid!

Samas on praeguste faktide valguses selge, et väide, nagu oleks Trumpi skandaali taga Venemaalt pärit libauudis, on juba iseenesest ei miski muu kui fake news.

Milline pilt aga vaatas vastu kommentaari kirjutamise hommikuks nn kvaliteetmeedia portaalide esikülgedelt?

Trump on kadunud nagu tina tuhka. Ei mingeid vabandusi. ERR räägib meile näiteks mobiili-ID-st ja Kuivastu-Virtsu parvlaevaliinist. Postimees pajatab meile ühest ahelavariist ja tunneb rõõmu, et Tänak näitab Monte Carlo ralli eel üles head kiirust. Delfi kajastab muu hulgas Läänemere laineid ja Peipsi järve kaunist rüsijääd. Vabandav artikkel on lükatud kuhugi portaali keldrikorrusele.  

Hiljuti kirjutas ERR-i ajakirjanik Rain Kooli meelsusmeediast, mis tema sõnul moodustab meedialaadse toote: "Veendumusmeedia tegevuse alus on nende loojate ideoloogilise, religioosse või poliitilise maailmapildi levitamine võimalikult paljudeni. Teatud mõttes misjonäritöö," kirjutab Kooli ja jätkab, et kui libauudiste treialid ühel hetkel ise ka tunnistavad, mida nad teevad, siis "veendumusmeedia tegijad ei saa arugi, et miski valesti on."

Mulle tundub, et siin on täpne definitsioon väljaannetele nagu Postimees, ERR ja Delfi – ja seda Rain Kooli sulest! Te olete meelsusmeedia: te kannate endas pahempoolset ideoloogilist suunitlust ja kui vähegi võimalik, siis üritate oma ideoloogiat välja käia ja lugejatele peale määrida.

Eriti haige on see olukord ERR-i puhul, kuna tegu peaks olema usaldusväärsuse etaloniga, mida me lisaks kõigele oma maksurahast ka finantseerime. Rääkimata sellest, et Trumpi kajastus presidendivalimiste ajal oli ERR-is rohkem kui kallutatud, edastab ERR hea meelega ka võltsuudiseid.

Objektiivi eristab peavoolumeediast muuhulgas ka üks lihtne fakt. Erinevalt teist, ERR, Postimees ja Delfi, oleme meie täiesti selgelt, avalikult ja deklaratiivselt kuulutanud millisest maailmavaatest me lähtume – me oleme konservatiivid ja kristlased. Teie aga pole seda kunagi teinud. Te teesklete neutraalsust, ent selle varjus olete pahemliberaalse maailmavaate meelsusmeedia.

Kui palju on Objektiivis välisuudiste toimetajaid? Täpselt üks! Kui palju on teil välisuudiste toimetajaid? Oma arvestatavale ressursile vaatamata levitate te aga libauudiseid ja kontrollimatut informatsiooni.

Tegelikult peaks Postimehe, Delfi ja ERR-i toimetustes praegu kõlama üks küsimus: kes selle jama eest vastutab? Tegu on ju ikkagi meie transatlantiliste liitlassuhetega, või kuidas? Kas keegi kuskilt sellise jama peale ka vallandatakse?

Kokkuvõttes: vanameedia on meelsusmeedia, mis edendab pahempoolset ideoloogiat. Seda humoorikam on meenutada hiljutist Eesti Päevalehe juhtkirja, kus anuti lugejatelt, et nad peavoolumeediat ikka edasi usaldaks: "Traditsiooniline kvaliteetmeedia teeb säärast infot kajastades taustakontrolli ja selle filtrist nõrkadel jalgadel seisvad väited kergesti läbi ei pääse."

Eriti õõnsalt kõlab Päevalehe viimne üleskutse usaldusele: "Tehkem seda mitte ainult enda, vaid ka Eesti demokraatia ja julgeoleku nimel." Tänaste sündmuste valguses mõjub see üleskutse pehmelt öeldes groteskselt.