Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimehe Martin Helme sõnul on kooseluseaduse tühistamise eelnõu vastu punutud plaan eirata riigikogu kodukorra seadust, mis näeb ette, et eelnõu peab jõudma seitsme istunginädala jooksul komisjonidest suurde saali esimesele lugemisele. "See ei ole lihtsalt sigadus, vaid otsene seaduse rikkumine," tõdeb Martin Helme usutluses Objektiivile. 

"Kooseluseaduse tühistamine on eelnõu, mille Eesti Konservatiivne Rahvaerakond esitas kevadel, ja riigikogu kodukord on see seadus, mille järgi kõiki asju Eesti valitsemise tegelikult tehakse – alates presidendivalimistest, peaministri ametisse määramisest riigikogu juhatuse paika panemiseni, komisjonide töö ja suure saali töö reguleerimiseni," selgitab Martin Helme.

"Kodukorra seadus näeb ette üheselt, ilma igasuguste agadeta või kuideta, et kui seaduseelnõu menetlusse antakse, siis seitsme istunginädala jooksul peab see eelnõu jõudma esimesele lugemisele ehk saali arutelule. Seitse istunginädalat tähendab riigikogu täiskogu istungeid, ja kuna suvepuhkus oli vahel, siis see seitse istunginädalat saab täis oktoobri alguses," jätkab Helme.

"On selge, et ülejäänud riigikogu erakonnad on teinud vaikiva kokkuleppe, et nad ei soovi, et see eelnõu tuleks arutelule enne kohalikke valimisi, vaid nad tahavad selle lükata kohalike valimiste järgsesse aega. Sellega soovitakse rikkuda seitsme nädala nõuet, et ei juhtuks seda, et hääled tuleksid kokku esimesel lugemisel," ütleb Martin Helme.

Helme sõnul kardavad kõik seda, et enne valimisi ei julge saadikud hääletada kooseluseaduse tühistamise vastu ja see eelnõu jääb menetlusse. "Nad loodavad, et pärast valimisi on saadikuid kergem ära väänata, sest valimiste järel on poliitikutel pressing maas. Selle tõttu on otsustatud rikkuda seadust," tõdeb Martin Helme olukorda kirjeldades.

Vaadake lisa videost!