Emmanuel Macron 31. oktoobril Strasbourgi ooperimajas rõdult asjaarmastajate-koorilauljate proovi vaatamas. Foto: Scanpix

Sadakond Emmanuel Macroni partei liiget teatasid, et ei kavatse Prantsuse presidendi "isikukultusega" enam kaasa minna.

Nad astuvad erakonnast La Republique En Marche! välja selleks laupäevaks väljakuulutatud parteikonverentsi künnisel ning on nördinud, et parteis "on puudu eetikast, demokraatiast ja läbipaistvusest."

Ühtlasi ei ole nad nõus sellega, et Macroni tahtel "kroonitakse" laupäeval erakonna uueks juhiks valitsuse pressiesindaja Christophe Castaner.

Castaner on ainus kandidaat erakonna juhi kohale ning talle kuulub Macroni isiklik toetus.

Lahkujad mõistavad teravalt hukka "Macroni ümbritseva kasvava isikukultuse" ning leiavad, et "demokraatia alussambad on [erakonna] igikestva turunduskampaania… raskuse all kokku varisenud."

Partei nimel eitas kõike eelnevat kõneisik Benjamin Griveaux, kes kinnitas, et asi on "kultusest kaugel" ning erakond igati demokraatlik.

Ühtlasi rõhutas Griveaux, et neil on "umbes 386 000 liiget… Ning vaid käputäis paistab olevat vastu [partei] poliitilisele sõnumile ja eesmärkidele."

Varsti pärast valituks osutumist selgitas Macron mäletatavasti oma ametnike vahendusel ajakirjanikele, et tema mõtteprotsess võib olla neile arusaamiseks "liiga keerukas."

Seejärel teatas ta parlamendiliikmetele, et kavatseb valitseda nagu rooma jumalate kuningas Jupiter – eemalasetseva, väärika figuurina, otsekui rooma jumalate jumalana, kes oma harvu väljaütlemisi hoolikalt kaalub.

Emmanuel Macron on laskunud Strasbourgi ooperi rõdult alla rahva sekka laulma. Foto: Scanpix